مقالات

مقاله انتخاب پمپ هیدرولیک

فرومول محاسبه لیتراژ پمپ هیدرولیک

لیتراژ تاثیر گذارترین پارامتر :

این روزه هرجا که نیاز به حرکت عملگر در صنعت کشور نیاز داریم پای سیستم های هیدرولیک در میان است. برای اینکه لیتراژ پمپ هیدرولیک را مشخص کنیم ابتدا نیاز داریم سرعت عملگر را بدانیم. اگر هیدروموتور است چند دور در دقیقه می زند و اگر جک هیدرولیک است با چه سرعت خطی حرکت میکند.

از انجا که لیتراژ پمپ از تقسیم حجم روغنی که جک نیاز دارد یک کورس کامل را طی کند ؛بر زمان بر حسب دقیقه به دست می اید.

مثلا اگه جکی که 2 لیتر حجم جابه جایی دارد و باید در 20 ثانیه کورس خود را طی کند به یک پمپ 6 لیتر بر دقیقه نیاز دارد لیتراژ پمپ = زمان بر حسب دقیقه /  حجم جابه جایی عملگر بر حسب لیتر

فشار قابل تحمل پمپ هیدرولیک :

پمپ های هیدرولیک تولید کننده دبی و لیتراژ هستند نه تولید کننده فشار برای هیدروپمپ ها فشار قابل تحمل مطرح است که بتواند فشار مورد نیاز سیستم را تحمل کند.

فروش و قیمت مناسب پمپ پیستونی هیدرولیک را از هیدرولیک نادری بخواهید:

هیدرولیک نادری به واسطه سی سال سابقه در صنعت هیدرولیک به وسیله واردات مستقیم ، میتواند قیمت دسته اول و بدون واسطه خدمت شما مشتریان عزیز تقدیم کند.

واردات انواع پمپ های چینی و اروپایی و غربی .... جزء اصلی ترین وظایف و خدمات هیدرولیک نادری میباشد.

انواع پمپ هیدرولیک و مزایا و معایب ان ها:

1. پمپ های دنده ای داخلی و خارجی:

پمپ های دنده بسیار مرقوم به  صرفه و قابل دسترس هستند به همین دلیل استفاده بسیاری در صنایع مختلف دارند. صدای زیاد و  نداشتن خدمات نعمیر و یک بار مصرف بودن پمپ های دنده ای جزء معایب این دسته پمپ است. پمپ های دنده ای در سه گروه اصلی تقسیم بندی میشوند که تنوع بسیار زیادی  درلیتراژ دارند.

 2. پمپ های پیستونی محوری و شعاعی:

پمپ های پیستونی به دو دسته محوری و شعاعی تقسیم میشوند که تنوع بسیار زیادی در پمپ های پیستونی دبی متغیر و ثابت مشاهده میشود.

کمپانی های بزرگی مانند رکسروت المان ، پارکر ، بوش ، موگ و …. در این صنعت گسترده پیشتاز هستند. پمپ های پیستونی در شیرالات همراه خود نیز تنوع بسیار زیادی دارند از شیر های برقی گرفته تا دستی و پرپرشنال. فشار بالا و قابل تعمیر بودن مزیت اصلی این پمپ ها است.

  

3. پمپ هیدرولیک پره ای یا همان کارتریجی:

پمپ های پره یا تیغه ای به دو دسته دبی متغیر و دبی ثابت تقسیم میشوند. کمپانی های رکسرت و ویکرز و یوکن و دنیسون  جز اصلی ترین سازنده های پمپ  های کارتریجی در جهان میباشد.

در سیستمهای هیدرولیکی جهت تأمین قدرت مورد نیاز و کنترل آن، اغلب از پمپهای نوع جابجایی (پستوئی، دنده ای و پره ای استفاده می شود.

انواع دیگر پمپها (دینامیکی و گریز از مرکز بیشتر به منظور انتقال سیال مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپهای جابجایی مثبت

بطور کلی پمپهای جابجایی مثبت از پازده حجمی خوبی برخوردار بوده و از آنها در سیستمهای عمل کننده در فشار بالا استفاده میشود.

در این پمپها، دبی سیال خروجی مستقیما با سرعت محور ورودی متناسب است منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب های جدی، بایستی از بکار انداختن این پمپها در هنگام مسدود بودن مجرای خروجی اجتناب نمود.

استفاده از سیالاتی با لزجت پائین، لغزش داخلی در اینگونه پمپها را افزایش می دهد. معمولا بمنظور ایجاد جریانهای کم فشار در خروجی، استفاده از پمپهای گریز از مرکز (سانتریفوژ) بجای انواع جابجایی مثبت توصیه
می گردد

پمپهای جابجایی مثبت (نوع جابجایی متغیر):

بعضی از انواع پمپهای پیستونی محوری مورد استفاده در سیستمهای انتقال قدرت هیدرواستاتیک) و همچنین انواع دیگری از پمپهای جابجایی مثبت مانند پمپهای پیستونی شعاعی و پره ای دارای محدوده وسیعی از قابلیت تنظیم و کنترل می باشند.

اهداف کلی سیستمهای کنترل در پمپهای جابجایی متغير عبارتند از:

١- تأمین دقیق فشار و دبی مورد نیاز برای عملگرها (موتورهای هیدرولیکی و سیلندرها)

۲، صرفه جویی در هزینه ها

پمپهای پیستونی جابجایی متغیر:

در پمپهای پیستونی جابجایی متغیر، با اعمال کنترل بر میزان جابجایی پیستون (که معمولا با تغییر زاویه صفحه زاویه گیر انجام می شود) قابلیت دستیابی به مقادیر دلخواه فشار و دبی بوجود می آید.

حس کننده های فشار و دبی که در خط خروجی پمپ نصب می شوند، با عکس العمل لازم نسبت به انحراف از مقادیر تنظیمی، موجب اعمال تغییر مناسب در زاویه صفحه زاویه گیر شده و در نتیجه مقدار جابجایی پیستونها را در جهت تصحیح میزان جریان و فشار تغییر می دهند.

 

محاسبه لیتراژ پمپ هیدرولیک