آشنایی با قطعات هیدرولیک, دسته‌بندی نشده, کتب‌ومقالات هیدرولیک

کاربرد هیدرولیک صنعتی در محصولات صنعتی

کاربرد هیدرولیک صنعتی

هیدرولیک صنعتی

هیدرولیک صنعتی به نوعی مطالعه عملکرد سیالات، برای انتقال دقیق و کنترل شده قدرت است. مایع تحت فشار که در سطح قرار دارد، کمک می کند تا با تغییر سطح، فشار و نیرو در سیستم تشدید شود. این تشدید فشار از یک سو، و انعطاف پذیری سیستم های هیدرولیکی از سوی دیگر، منر می شود تا کارایی سیستم ها در صنعت افزایش یابد.

برای این که بتوانیم یک سیستم هیدرولیک صنعتی را طراحی نماییم، باید قوانین و روابط حاکم بر مایع تحت فشار را بشناسیم. در این حالت است که ما قادر خواهیم بود درمورد کاربرد این هیدرولیک های صنعتی در محصولات، اطلاعات لازم را بدست آوریم.

محصولات هیدرولیک صنعتی چه هستند؟

پیش از این که پاسخ این سوال را بیان نماییم، باید بدانیم که اصلا سیستم های هیدرولیک چه هستند؟ به صورت عامیانه باید بگوییم که سیستم های هیدرولیک، به سیستم هایی گفته میشود که حرکت و کنترل آنها به واسطه سیالات می باشد.

هیدرولیک صنعتی به نوعی بهره مندی از خاصیت مکانیکی سیالات، از دیدگاه مهندسی است. این سیستم های هیدرولیکی، منجر می شوند تا انرژی هیدرولیک به شکل دایره ای و خطی حرکت نماید. این نکته را به خاطر داشته باشید که هر گونه مشکلی در سیستم های هیدرولیک ایجاد شود، باید زیر نظر یک مهندس مکانیک ماهر قرار گیرد.

حتی برای تعویض، تجدید، یا طراحی محصولات هیدرولیک صنعتی نیز، نیاز به مهندسی مجرب در این زمینه خواهیم داشت. به صراحت می توانیم بیان کنیم که امروزه هنوز از این سیستم های کنترل حرکت در صنایع سنگین استفاده می شود.

محصولات جدیدی که وارد بازار شده اند، به سیستم های هیدرولیک صنعتی کمک می کنند، تا به صورت چند جانبه، کنترل انتقال نیرو را در دست بگیرند.

محصولات هیدرولیک صنعتی چه هستند؟

قطعات مورد استفاده در هیدرولیک های صنعتی

دستگاه های هیدرولیک

برخی از قطعاتی که در سیستم های هیدرولیک وجود دارند، از محرک کمتری برخوردار می باشند. اما این امکان در هر نقطه ای وجود دارد، که حرکتهای مختلفی توسط این محرک ها، چه به صورت خطی و چه به صورت دورانی، منجر به بروز قدرت بالا و کنترل مناسب سیستم ها شود.

بهتر است بدانید که انتقال قدرت در سیستم های هیدرولیک صنعتی به کمک جریان سیالی با فشار بالا، در خطوط انتقالی همچون شلنگ ها و لوله ها صورت می گیرد. اما در سیستم های مکانیکی دیگر، این جریان انتقال قدرت، ممکن است با اجزای دیگری همچون چرخ دنده، اهرم، گاردن، کلاچ و… صورت پذیرد.

همیشه به خاطر داشته باشید، که نیرو های منتقل شده در سیستم های هیدرولیک صنعتی بسیار آسان صورت می پذیرد. به همین دلیل نیز استفاده از این سیستم های صنعتی در صنایع سنگین جایگاه ویژه ای دارد. باید بگوییم در اکثر سیستم های هیدرولیک صنعتی از مدار باز استفاده شده است.

امتیاز سیستم های هیدرولیک نسبت به سیستم های مکانیکی

حتما شما هم از خودتان پرسیده اید که چه تفاوتی بین سیستم های هیدرولیک و مکانیکی وجود دارد؟ یا این که این سیستم های هیدرولیک صنعتی نسبت به سیستم های الکتریکی و مکانیکی چه ویژگی هایی دارند؟در پاسخ به این سوالات باید بگوییم معمولا طراحی ساده سیستم های هیدرولیک یکی از بزرگترین امتیازات نسبت به سیستم های مکانیکی برای استفاده در صنعت سنگین است.

از طرف دیگر این سیستم های هیدرولیک صنعتی بسیار انعطاف پذیر هستند و از راندمان بالایی نیز برخوردار می باشد. زمانی که شما اقدام به استفاده از این سیستم های هیدرولیک در صنایع سنگین می نمایید، به راحتی متوجه میشوید، که این سیستم ها قابلیت بیشتری نسبت به سیستم های مکانیکی برای افزایش نیرو دارند.

نکته ای که در صنایع سنگین بسیار از اهمیت برخوردار می باشد. علاوه بر تمام این موارد یاد شده باید بگوییم سیستم های هیدرولیک صنعتی دقت بالایی در کنترل فشار داشته و از سادگی خاصی برخوردار هستند. پس می توانیم با اطمینان خاطر از این سیستم ها در صنایع سنگین استفاده نماییم.

معمولا از این سیستم های هیدرولیک در تجهیزاتی استفاده می شود، که نیاز به سرعت کنترل شده و قدرت بالایی دارند. از جمله تجهیزاتی همچون ترمز های هیدرولیک، جک های هیدرولیک، فرمان هیدرولیک و … . در برخی دیگر از صنایع نیز از هیدرولیک صنعتی استفاده می شود، صنایعی همچون هواپیماها، صنایع راهسازی، کشتی سازی، حتی در صنعت کشاورزی نیز از این سیستم ها استفاده می کنند.

این نکته را به خاطر داشته باشید، که قدرت و فشار در سیستم های هیدرولیک صنعتی نسبت به دیگر سیستم ها بیشتر است، زیرا در این سیستم ها از روغن استفاده می شود.

دستگاه های هیدرولیک

پست های مرتبط