مقالات

پمپ دنده ای چیست؟ تعمیر، فروش و خرید پمپ دنده ای

خرید پمپ دنده ای

پمپ دنده ای یکی از پمپ های بسیار متداول در صنعت است که در بسیاری از خودروها استفاده می شود، این نوع پمپ دارای دنده هایی است که فشار مورد نیاز به سیال موجود در پمپ ها را تأمین می کند. بنابراین، پمپ های دنده ای با کمک مکانیسم دنده، مایع و یا هر سیال دیگری را از یک قسمت به قسمت دیگر منتقل می کنند . پمپ دنده ای با استفاده از پمپ های دوار کار می کند . این پمپ های دوار به شما کمک می کنند تا مایع یا سیال را به کمک چرخ دنده های موجود در آن منتقل کنید . محور چرخان  پمپ  مکش را در سراسر مایع و سیال ایجاد می کند . سیال که داخل پمپ کشیده می شود ، در حفره چرخ دنده های چرخاننده آن محصور شده و به قسمت تخلیه منتقل می شود . دو مدل کلی برای پمپ های دنده ای وجود دارد که مفصلا با آنها آشنا خواهیم شد . پمپ های داخلی و پمپ های خارجی .

تذکر : در صورت ثابت ماندن فشار سرعت انتقال نیز ثابت می ماند.

کاربرد پمپ هیدرولیک دنده ای

انواع پمپ دنده ای

پمپ های دنده ای در دو نوع اصلی عرضه می شوند که عبارت اند از پمپ های داخلی و پمپ های خارجی :

پمپ دنده ای خارجی

از پمپ های دنده ای خارجی ترجیحا برای مایعات استفاده می شود . این پمپ شامل دو دنده خارجی (درون محفظه پمپ) است که یکی درایو و دیگری دنده غیرفعال است .

پمپ دنده ای داخلی

شامل یک دنده خارجی و یک دنده داخلی است ، که در داخل دنده خارجی (هر دو در داخل محفظه پمپ) قرار دارند . یکی دیگر از ملزومات اساسی سیستم پمپ دنده ای این است که دریچه فشار فشار را در لوله تخلیه قرار دهید تا فشار را به مخزن ذخیره مایع را کاهش دهد . برخی از پمپ های دنده ای داخلی یک مهر و موم اضافی به شکل هلال دارند . این هلال برای جدا نگه داشتن دنده ها از هم بوده و همچنین باعث کاهش جریان های گرداب می شود . برخی از پمپ های دنده ای شامل یک دریچه تقویت فشار هستند ، که در واقع همان فشار بحرانی را نشان می دهد . دلیل این امر این است که شیرهای تقویت فشار داخلی که در پمپ های دنده ای داخلی هستند ، به سادگی مایع درون خود پمپ دنده را مجدداً به چرخش در می آورند . چرخش دوباره در پمپ دنده ای برای مدت زمان طولانی باعث می شود مایع به سرعت گرم شده و در نهایت اجزای اصلی پمپ دنده ای را خراب کند.

محاسبه دبی پمپ دنده ای

فرض کنید یک سری پارامتر های پیش فرض را به صورت زیر داشته باشیم

Pw = توان الکتروموتور بر حسب کیلو وات

Jtot = راندمان کل

P = فشار کل بر حسب بار

در این صورت دبی پمپ بر حسب لیتر بر دقیقه از طریق فرمول زیر بدست می آید :

Q = ( Pw . Jtot . 600) / P

قیمت پمپ دنده ای

فاکتورهای بسیار زیادی روی قیمت این پمپ ها اثر می گذارند . شما می بایست در هنگام خرید به این فاکتورها توجه داشته باشید. از مهمترین خصوصیات یک پمپ خوب می توان به ویژگی هایی مانند دور موتور، توان موتور، قدرت موتور نسبت به ویسکوزیته سیال مورد استفاده و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری اشاره کرد.

خرید پمپ دنده ای

شرکت هیدرولیک نادری با سی سال سابقه در زمینه انواع تجهیزات هیدرولیک می تواند گزینه خوبی برای خرید پمپ الکتریکی برای مشتریان و صنعتگران باشد. پمپ های دنده ای عرضه شده توسط این شرکت  توسط صنعتگران اروپایی ، آسیایی و ایرانی تهیه می شود. همچنین خدمات خرید و تعمیر پمپ های دنده ای توسط این شرکت ارائه می شوند.

هیدرولیک نادری تولید کننده و تعمیر کننده انواع پمپ هیدرولیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *