مقالات

آسانسور هیدرولیکی چگونه کار می کند

آسانسور یکی دیگر از پر استفاده ترین وسایل، برای جابجایی و حمل و نقل اشخاص میباشد. بالابر ها در پیشین، ظاهر معمولی داشتند؛ در‌حالتی که که بعد ها به اشکال مختلفی تقسیم شدند که یکی‌از آن‌ ها آسانسور هیدرولیک میباشد. آسانسور هیدرولیک، به نوعی بالابر می گویند که با نیروی فشار روغن فعالیت میکند

آسانسورهای هیدرولیکی آسانسورهایی هستند که توانشان را از پیستون هایی که داخل سیلندر حرکت می کند تامین می کنند

در این آسانسور ها از جک های هیدرولیک استفاده شده و به گونه ای طراحی شده اند تا نواقص آسانسورهای کششی را برطرف سازند

از مزایای استفاده از آسانسورهای هیدرولیک میتوان به عدم نیاز به موتورخانه و اتاقک بلای چاه آسانسور اشاره نمود.

نرمی حرکت در شروع ابتدایی،خرابی کمتر و راحتی تعمییر از دیگر مزایای آسانسورهای هیدرولیک می باشد.

امکان استفاده از کابین بزرگتر به دلیل حذف قاب و وزنه تعادل و نیاز به استراکچر سبکتر و در نتیجه هزینه کمتر مزیت دیگر آسانسورهای هیدرولیک می باشد.

آسانسور هیدرولیک چیست؟

آسانسور یکی دیگر از پر استفاده ترین وسایل، برای جابجایی و حمل و نقل اشخاص میباشد. بالابر ها در پیشین، ظاهر معمولی داشتند؛ در‌حالتی که که بعد ها به اشکال مختلفی تقسیم شدند که یکی‌از آن‌ ها آسانسور هیدرولیک میباشد.
آسانسور هیدرولیک، به نوعی بالابر می گویند که با نیروی فشار روغن فعالیت میکند؛ به عبارتی دیگر در‌این جور از آسانسورها فقط روغن‌ میباشد که گشتاور مورد نیاز را برای حرکت بالابر کار می‌ کند. در آسانسور های هیدرولیک برای تامین توان مایحتاج، نتایج کارکرد پیستون و موتور توان میباشد.

تاریخچه آسانسور هیدرولیک

در سال ۱۸۲۸ انجمن هیدرولیک بوفالو، در حیطه صنعتی و مراکز ساخت صنعت های نساجی با بکارگیری از ساخت شبکه هیدرولیک و نیروی آب به دستور دکتر جانسون در شهر بوفالوی نیویورک ساخته شد.

در سال ۱۸۳۳ کارکنان معدن، در کوه Harz با به کارگیری از میله های عمودی رفت و بازگشت به عمق ۶۰ متری را تجربه کردند.

بعد از یک سری تجربه،  در سال ۱۸۴۶ نخستین آسانسور هیدرولیک، با فشار آب بوسیله سر ویلیام آرمسترانگ تولید شد. بخش ‌های متفاوت آسانسور هیدرولیک قسمت های گوناگونی دارا است که عبارتند از:

 • سنسور حرارتی مدار توان
 • جک پیستون تابلو فرمان
 • بالابر ترموستات روغن
 • پمپ انتقال روغن
 • شیر قطع و وصل خروج روغن
 • شیر اضطراری برقی
 • شیر های مختلف در بقیه قسمت ها
 • کاربرد آسانسور های هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی برای جابجایی اشخاص و وسایل در اماکن گوناگون به کارگیری می گردد؛ بالابر هیدرولیک فقط برای منزل وجود ندارد، بلکه در درمانگاه، پارکینگ و اماکن همگانی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

بالابر های هیدرولیکی که از سال 1828 به وجود آمده اند دارای مزایا و معایبی می باشند.

خرید جک هیدرولیکی


مزایای آسانسور هیدرولیک

وقتی که بخواهید آسانسور هیدرولیک را نصب نمایید، بایستی متوجه شوید که ‌این بالابر دارنده یک‌سری خصوصیت ‌ها و مزایایی میباشد که به شما یاری متعددی می‌ نماید که بعضی از آن‌ ها عبارتند از:

قابل انعطاف بودن حرکات کابین، آسانسور دارنده امنیت زیاد، عدم نیاز به سقف زدن برای چاه بالابر، دارنده بضاعت و توان برای جابجایی اثاثیه سنگین.

نحوه کلی کار آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک مانند هر بالابر دیگر چندین نحوه برای استفاده داراست. آسانسور هیدرولیک در این صورت فعالیت می نماید که موتور در پاورپوینت بالابر بچرخد، تا دستگاه تلمبه، بتواند روغن را از مخزن به سیلندر پمپاژ نماید و گنجایش سیلندر مالامال شود.
تا روغن با فشاری که در آن زیاد می‌گردد، کابین و پیستون به طرف بالا، جا به جا شود و زمانی که بالابر به طبقه مورد نیاز رسد، سیستم مرکزی که در‌این بالابر در نظر گرفته شده می باشد.

به موتور آسانسور هیدرولیک برای قطع کردن روغن، سیگنالی فرستاده و آنگاه کابینت بالابر در طبقه می ‌ایستد.
برای پایین آمدن بالابر نیز  به همین پروسه پیش می ‌رود و هنگامی که کابین پایین می‌ آید، سیستم مرکزی آن، به روزنه سیگنال داده و آن گاه حرکت آروم تر صورت گرفته و با سنگینی کابین، پیستون به سیلندر فشار داده و روغن از روزنه به مخزن باز گردیده و مکانیسم مرکزی فرمان بسته کردن را به روزنه داده و کابین می‌ ایستد.

موتور و پمپ هيدروليک

وظیفه موتور الکتریکی، به تکان درآوردن پمپ روغن هيدروليك مي باشد. تعیین پمپ و هیدروموتور الکتريکي و بصورت كلي پاوريونيت به عامل های زیادی بستگی داشته که بعضی از آن‌ها عبارتند از :

 • ظرفيت آسانسور
 • تراول آسانسور
 • سرعت مناسب
 • تعداد و قطر سيلندر هيدروليک
 • سيستم تعليق و اتصال جک به آسانسور

برق مورد نياز پاوريونيت بر حسب ظرفيت و ساير عامل ها، تک فاز و يا سه فاز مي باشد.

آسانسور های کششی

نیروی محرکه در‌این گونه بالابر ها، از یک موتور الکتریکی که معمولا در بالای چاه بالابر و در محلی به اسم موتورخانه نصب شده، تامین می گردد.
بر روی فلکه این موتور چندین کابل فولادی (اصطلاحا سیم بکسل) موجود هست که از یک جهت به کابین بالابر و از جهت دیگر به وزنه های بالابر که داخل قابی فلزی به اسم قاب وزنه قراردارند وصل میباشد.

جنس این وزنه ها معمولا از چدن یا این که بتن میباشد. وزن این وزنه ها، به اندازه وزن کابین میباشد. وزن هر نفر در محاسبات، مرتبط با بالابر 75 کیلوگرم می باشد.

عامل قرار دادن وزنه در سیستم بالابر، یاری به بالابردن آسانسور میباشد. در غیر این صورت برای این فعالیت از موتورهای با سرعت بالا بهره برد.

پس با این عمل، قدرت بسیار توانمند با کیلو وات بالا به کار گرفت. پس با این عمل قدرت موتور مورد بکارگیری کم میشود. عادی میباشد که‌این وزنه در پایین آمدن بالابر مزاحمت ایجاد می نماید، ولی زیرا هر جسم بدون دخالت به پایین سقوط می‌نماید، پس به کارگیری از وزنه، مانعی بزرگی در حرکت بالابر به وجود نمی آورد.

آسانسور جکی

یکی از انواع بالابر, جکی می‌باشد, این بالا بر امنیت زیادی داراست و از جریان سیال پرفشار در لوله ها، جهت انتقال توان به کارگیری می گردد.
پیاده سازی بی آلایش این دستگاه باعث ارتقاء بازده آسانسور شده‌است. از مهم‌ترین مزیت آن، در صد آسیب دیدن کم, نیاز نداشتن به محیطی جهت ایجاد موتور منزل و همینطور نیاز به فضای متعددی جهت تولید ندارد.

نمونه ای از بالابرهای هیدرولیک

نمونه ای از بالابرهای هیدرولیک

چرا بالابر هیدرولیک دوست داشتنی میباشد؟

آسانسور های هیدرولیک در ساختمان های بدون قابلیت و امکان احداث موتورخانه و ساختمان های کوتاه (در کشور ایران ۱۸ متر و با سرعت ۰/۷۵ متر بر ثانیه و در ایالات متحده تا ۳۰ متر و با سرعت ۱ متر بر ثانیه) یک گزینش  ایده آل میباشد.
چنانچه شما نیز آسانسوری می خواهید که با نادر ترین صدا، بدون هیچ لرزش در ساختمان و ۵۰% مصرف انرژی کمتر نسبت به آسانسورهای عادی با نرمیت فوق العاده برای شما فعالیت نماید، هیدرولیک شایسته ترین گزینش میباشد.

در حال حاضر از آسانسورهای هیدرولیک در دو شرایط، جک از پایین برای توقف های کم و جک از بغل برای تعداد توقف های فراتر بکارگیری می‌گردد.

دلیل بکارگیری از آسانسورهای هیدرولیک

حرکت عالی، قابل انعطاف و آرام، نیاز نداشتن به موتورخانه استارت و استوپ بدون ضربه، حتی بدون نیاز به سیستم درایو، قیمت آهن کشی کمتر، نسبت به آسانسورهای کششی (عادی) صدای بسیار نادر و عدم حس حرکت بالابر در ساختمان، عدم لرزش در هنگام جنبش به دلیل پخش وزن کابین به سمت زمین نه برروی ساختمان، ۵۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق.

فروشگاه اینترنتی هیدرولیک نادری تولید کننده انواع پمپ های هیدرولیک و آسانسورهای هیدرولیک و مرکز خرید و تعمیر انواع جک هیدرولیک ، پمپ پره ای هیدرولیک ، شیر برقی هیدرولیک ، پمپ پیستونی هیدرولیک و …

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *