مقالات

انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب

انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب چگونه است

هنگام انتخاب پمپ های هیدرولیک باید به تعدادی مشخصات توجه کرد. مهمترین آنها عبارتند از فشار، سرعت جریان، اسب بخار، راندمان و دمای عملیاتی. در هر سيستم مکانيکي يک قسمت به عنوان قلب سيستم شناخته مي شود که نبود آن باعث توقف کامل سيستم خواهد شد.

قبل از پرداختن به مبحث کارایی و نحوه انتخاب پمپ لازم است بدانیم هیدرولیک چیست و چه کاربردی دارد ؟ بر خلاف عقيده و تعاريف عمومي که وجود دارد پمپ براي سيستم فشار ايجاد نمي کند و وظيفه آن توليد و به جريان انداختن مايع مورد نظر مي باشد. تعريفي جامع از پمپ به اين صورت است که پمپ، انرژي مکانيکي سيستم را به کمک موتور هاي الکتريکي، احتراقي و … تامين مي کند.

در يک سيستم هيدروليک فشار به اين صورت تعريف مي شود که، مقدار مقاومت در خروجي پمپ را فشار آن پمپ مي گويند. با يک مثال مي توان نشان داد که منظور از مقدار فشار يعني چه: اگر خروجي يک پمپ با جابجايي مثبت همراه باشد و به اتمسفر باز شود با توجه به برقراري جريان سيال به دليل عدم وجود مقاومت در برابر جريان، فشاري بالاتر از اتمسفر وجود نخواهد داشت.

پمپ هايي با جابجايي غير مثبت به دليل فشار کم مايع در مصارف خانگي بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند و در مصارف صنعتي کاربرد زيادي ندارند. حداکثر ظرفيت فشاري اين پمپ ها به 250 تا 300 پوند بر اينچ محدود مي رسد. در اين مقاله ما به بررسی اینکه چگونه یک پمپ هیدرولیک مناسب را انتخاب کنیم می پردازیم و انواع پمپ هيدروليک در اين دسته را به شکل کامل براي شما شرح خواهيم داد.

انواع پمپ هيدروليک

پمپ هاي جابجايي مثبت ، پمپ هايي هستند که در صنايع مختلف کاربرد زيادي داشته و با هر دور چرخش خود مقدار معيني از مايع را به سيستم انتقال مي دهند. اين پمپ ها توانايي مقابله با فشار بار هاي مکانيکي مجموعه و نيز مقاومت موجود در مقابل جريان اصطکاک را دارا مي باشند. اين پمپ ها در فشار هاي بالا به راحتي کار کرده و بازده حجمي بالايي دارند. ابعاد کوچک و انعطاف پذيري بالاي اين پمپ ها از ويژگي هاي ديگر پمپ هاي هيدروليک است. اين پمپ ها در سه نوع دسته بندي اصلي قرار مي گيرند:

 1. پمپ چرخ دنده اي
 2. پمپ هيدروليک پره اي
 3. پمپ هيدروليک پيستوني

هر يک از اين پمپ ها کاربرد هاي وسيع و گسترده اي در صنايع مختلف دارند. براي مثال مي توان گفت که پمپ هاي پره اي و پيستوني به صورت جابجايي ثابت يا متغير قابليت کار را دارند. می توان گفت که در پمپ ها، جابجايي ثابت، میزان مايع یا سیال پمپاژ شده در برابر هر دور چرخش محور به صورت ثابت است، اما در پمپ هاي جابجايي متغير، مقدار روغن می تواند با تغيير در ارتباط میان اجزای پمپ، قابل تغيير باشد.

پمپ هيدروليک دنده اي

پمپ دنده اي از نوع پمپ هاي دوراني است که عمل پمپاژ را با چرخش دنده هاي خود در يکديگر انجام مي دهد. اين نوع پمپ از دو عدد چرخ دنده که با يکديگر درگير هستند تشکيل مي شود، يکي از اين چرخ دنده ها محرک و ديگري متحرک مي باشد. پوسته، يک ورودي و يک خروجي از ديگر اجزاي تشکيل دهنده اين پمپ هيدروليک مي باشند.

نحوه عملکرد اين پمپ به اين صورت است که روغن وارد پمپ مي شود، در بين دندانه ها حرکت کرده و از خروجي پمپ به سيستم منتقل مي شود. شفت چرخ دنده محرک به يک الکتروموتور يا احتراق داخلي وصل مي شود که با چرخش شفت دو چرخ دنده با يکديگر درگير شده و چرخ دنده مجاور را به حرکت در مي آورند.

با دور شدن دندانه ها، فضاي ايجاد شده باعث افت فشار مي شود و روغن از مخزن به آن قسمت حرکت کرده و به دليل آب بند بودن بين دو چرخ دنده روغن قابليت بازگشت را ندارد. در ادامه با فرو رفتن دندانه در فضاي ايجاد شده و کوچک شدن حجم بين آن ها، روغن با فشار بالا از خروجي پمپ خارج شده و به سمت سيستم هيدروليک مي رود. اين فرآيند همان عمل جابجايي مثبت است.

خرید پمپ دنده ای هیدرولیکخرید پمپ دنده ای هیدرولیک

پمپ هيدروليک پيستوني

کارايي پمپ هاي هيدروليک پيستوني به شکل دوراني است. کارکرد اين پمپ ها به اين صورت است که تعداد زيادي سيلندر و پيستون وجود دارد، که پيستون ها در داخل سيلندر ها حرکت مي کنند.

با حرکت رفت و برگشتي پيستون ها، روغن به داخل سيلندر هدايت مي شود و در نهايت به داخل سيستم هيدروليک انتقال مي يابد. پمپ هاي پيستوني بيشترين توان به وزن را ارائه مي کنند که در صورت آب بندي دقيق پيستون ها در دسته بهترين و پر بازده ترين پمپ هاي هيدروليک قرار مي گيرند.

خرید پمپ پیستونی هیدرولیک

خرید پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ هيدروليک پره اي

پمپ هاي هيدروليک پره اي به دو صورت بالانس و غير بالانس در بازار موجود مي باشند. دو قسمت اصلي در اين نوع پمپ عبارتند از بدنه و روتور، که پره ها در شيار هاي موجود بر روي روتور قرار مي گيرند. اين پره ها به صورت شعاعي در داخل شيار ها حرکت مي کنند. روتور با يک محور به الکتروموتور يا احتراق داخلي متصل مي شود و به وسيله آن به حرکت در مي آيد.

در پمپ هاي غير بالانس، روتور به صورت خارج از مرکز در داخل بدنه قرار مي گيرد. با چرخش روتور پره ها از داخل شيار خارج شده و با پوسته تماس پيدا مي کنند. تماس با پوسته به نحوي صورت مي گيرد که حالت آب بندي داشته باشد. با چرخش روتور فضاي بين پوسته و پره ها زياد شده که باعث ايجاد يک فضاي خالي و مکش روغن يا مايع از سمت مخزن مي شود.

در ادامه چرخش روتور، اگر حجم محفظه کاهش پیدا کند، باعث تراکم در سيال یا مایع می شود که در نتیجه انتقال روغن با فشار بالا به بيرون از پمپ را به دنبال دارد. اصلي ترين عيب پمپ هاي پره اي غير بالانس، اين است که نيروي يک طرفه اي به محور پمپ و ياتاقان هاي محور اعمال مي شود که دليل آن، هم مرکز نبودن روتور و محفظه مي باشد.

براي از بين بردن اين نيروي وارد شده بر ياتاقان ها که باعث آسيب به آن ها مي شود از پمپ هاي پره اي بالانس استفاده مي کنند. در اين پمپ ها محفظه را به جاي دايره اي به شکل بيضوي مي سازند.

در اين نوع پمپ ها از دو دهانه ورودي و خروجي استفاده مي کنند تا تعادل به راحتي حفظ شود. دو دهانه ورودي مرتبط به هم در دو طرف پمپ قرار گرفته و دو دهانه خروج مرتبط به هم نيز در دو طرف روتور قرار مي گيرند که باعث تعادل فشار در دو طرف پمپ مي شوند. تقارن ايجاد شده در اين نوع پمپ ها باعث شده تا پديده ضربه زدن به روتور از بين رفته و ديگر شاهد سايش صفحات دهانه ها نباشيم.

خرید پمپ پره ای هیدرولیک

خرید پمپ پره ای هیدرولیک

عیب یابی پمپ هیدرولیک چگونه است ؟

بعد از اینکه پمپ مورد نظر را انتخاب کردید خوب است تا با اجزای پمپ و نحوه کارکرد هرکدام از این قطعات به‌خوبی آشنا شوید

تا در هنگام خرابی قطعه یا عاملی که در روند پمپ اختلال ایجاد می کند را برطرف کنید. با توجه به اینکه محصولات هیدرولیکی امروزه در اکثر صنایع مختلف کاربرد دارند و قلب تپنده هر سیستم هیدرولیکی پمپ هیدرولیک می باشد ازاین رو شناسایی عواملی که موجب خراب شدن پمپ می باشد به شما کمک بزرگی می کند این عوامل شامل:

 • عدم هواگيري و عدم پر کردن لوله اوليه پمپ.
 •  ارتفاع مکش منفي زياد سيال مورد نظر.
 • ارتفاع تخليه بيش از حد مجاز
 •  گرفتگي پروانه ها
 • نشتي هوا در لوله مکش پمپ
 • و…..

بیشتر بخوانید : عیب یابی پمپ های هیدرولیک چگونه است؟


نکات مهم در هنگام انتخاب پمپ هاي هيدروليک

براي خريد پمپ هيدروليک بايد نکات مهمي را در نظر گرفت در اينجا قصد داريم تا مهم ترين نکات در هنگام خريد را براي شما بازگو کنيم. در ادامه به 8 مورد از ويژگي هايي که در هنگام خريد بايد به آنها دقت کنيد، مي پردازيم.

 1. قدرت کشش پمپ هيدروليک

اين قسمت که از اهميت بالايي برخوردار است مربوط به اختلاف فشار در قسمت مکش پمپ و قسمت فشار سطحي مايع داخل پمپ است. اين قدرت معمولا بين 0.3 تا 1.5 بار است.

 1. سرعت دوران پمپ هيدروليک

اين پارامتر ميزان دبي حجمي خاصي از روغن را که دستگاه مي تواند ايجاد کند، بر اساس سرعت دوران پمپ تعيين مي کنند. اکثر پمپ هاي موجود سرعتي معادل rpm  1450 را ايجاد مي کنند.

 1. حجم روغن و ميزان جابجايي آن توسط پمپ هيدروليک

با يک تعريف کلي پمپ ها برحسب سرعت خود مقدار معيني از روغن را در خود جابجا مي کنند. اين پارامتر در هنگام خريد اين محصول بايد مورد توجه قرار گيرد. در مدل هاي مختلف حجمي بين 3 و نيم تا 100 ليتر قابل جابجايي است.

همچنین بخوانید : انواع پمپ هیدرولیک
 1. دبي مؤثر پمپ هيدروليک

يکي ديگر از پارامتر هاي تاثير گذار در خريد، دبي مؤثر پمپ مي باشد. اين پارامتر در يک سرعت و دماي ثابت قابل محاسبه است و بايد به آن دقت نمود.

 1. توان پمپ هيدروليک

همه پمپ ها با يک الکتروموتور راه اندازي مي شوند، پس توان خاصي دارند که در هنگام خريد بايد به تناسب آن ها دقت نمود.

 1. دماي کاري روغن مورد نظر

براي اينکه يک پمپ کارايي خوبي از خود نشان داده و دبي مورد نظر را به شما دهد بايد به دماي روغن مورد استفاده، بسيار دقت کنيد. اين دما در روغن هاي مختلف بين منفي 20 تا مثبت 70 متغير است.

 1. درجه ويسکوزيته پمپ

روغن مورد استفاده در پمپ ها بايد درجه چسبندگي و ويسکوزيته خاصي داشته باشند پس در هنگام خريد بايد دقت بالايي در اين مورد به خرج دهيد. واحد اين پارامتر سانتي استوک است و در پمپ هاي مختلف، متفاوت است.

 1. فيلتراسيون پمپ

پمپ ها با داشتن فيلتر هاي خود از ورود برخي مواد جلوگيري مي کنند. بزرگ ترين اندازه اي که مي تواند وارد پمپ شود از 25 ميلي متر کوچکتر است.

همچنین بخوانید : معرفی پمپ هیدرولیک شویینگ

جمع بندي

بعد از مطالعه اين مقاله و آشنايي با نحوه انتخاب پمپ هیدرولیک  وشناخت ويژگي هاي مختلف آن ها شما قطعا به دنبال يک فروشگاه معتبر براي انتخاب پمپ هیدرولیک متناسب با نیاز خود مي باشيد.

در ايران فروشگاه هاي بسياري وجود دارد، اما فروشگاه هيدروليک نادري با سابقه خوب و ارائه خدمات مختلف خريدي مطمئن را براي شما ضمانت مي کند. با دانستن نکات مهم در هنگام خريد شما به راحتي و صرف کمترين زمان ممکن پمپ مورد نياز خود را خريداري مي کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =