مقالات

مزایا و کاربردهای هیدروموتور دنده ای

هیدروموتورها انواع مختلفی دارند که یکی از بهترین های آن ها هیدروموتور دنده ای می باشد.

هیدروموتور دنده ای وسیله ای چرخان است که اصلی ترین کار آن تبدیل انرژی هیدرولیکی به انرژی مکانیکی می باشد. هیدروموتور ها به چند دسته تقسیم می شوند که از جمله آن ها دنده ای، پره ای، اوربیتالی، شعاعی، پیستونی و … را می توان نام برد؛ البته این محصول دارای چند زیر گروه آته، اصلی، دنده ای و ستاره ای و… هم هست. اصلی ترین معیار سنجش میزان قدرت آن ها اسب بخار و کیلو وات است.

ساز و کار اصلی این قطعه با پمپ دنده ای شباهت زیادی دارد، یعنی دو چرخنده درون یک پوسته دارد و قانون حرکت رفت و برگشت پیستون را مورد اطاعت قرار میدهد.

اگرچه حرکت محوری می باشد پیستون های دایره مانند بر روی محفظه روتور یا بلوک سیلندر قرار گرفته اند چرخاننده محور این محفظه شفتی است که با پیستون پمپ کننده هم تراز است و اما تفاوتی که دارد این است که چیزی که باعث چرخش شفت خروجی میشود روغن است.

در واقع حجم ورودی سیال است که سرعت دورانی آن را تعیین می کند و با تغییر در میزان حجم ورودی سیال سرعت دورانی آن دچار تغییر می شود. هیدرو موتورهای گیربکس دار آنچنان سریع هستند که سرعت آن ها حتی به ۱۰۰۰rpm (دور بر دقیقه)هم می رسد، همچنین این قطعه به گیربکس های کاهنده سرعت و افزایش دهنده قدرت متصل اند و خروجی گیربکس را برای حرکت دورانی خود مورد استفاده قرار می دهند.

برای اینکه بتوانیم بالانس هیدرولیکی در این قطعه ایجاد کنیم می بایست قسمت خروجی به ورودی را باز گذاشته که با این حالت قسمت های کم فشار و پرفشار در مقابل یکدیگر قرار گرفته، بالانس هیدرولیکی ایجاد خواهد شد و سرعت و قدرت یکنواخت خواهد شد.

جهت خرید هیدروموتور اینترموت چینی و ایتالیایی وارد شوید

هیدرو موتور گیربکس دار چگونه کار می کند؟

هیدروموتور دنده ای به گونه ای طراحی شده که هر دندانه داخلی آن با دندانه خارجی در ارتباط است و نیروی سیال هر دو دندانه خارجی و داخلی را می چرخاند محور داخلی با محور موتور دارای یک مرکزیت واحد است و فاصله آن با محور خارجی ثابت و بدون تغییر است.

همچنین داشتن یک دندانه اضافی چرخ دنده خارجی نسبت به چرخ دنده داخلی و داشتن سازوکار حرکتی محوری از ویژگی های مهم این وسیله هستند؛کوپلینگ،کوماتور و صفحه شیردار از جمله اجزای پیچیده و نسبتا پیشرفته این وسیله هستند.

10 کاربرد اصلی هیدروموتورهای دنده ای

هیدروموتورهای دنده ای امروزه در صنایع مختلفی مانند: صنایع سیمان، انواع و اقسام معادن، ماشین آلات کارخانه ها،خودرو سازی، صنایع فولاد، مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به 10 مورد از مهم ترین کاربردهای این قطعه می پردازیم:

1. ماشین آلات صنعتی

معمولاً در ماشین آلات صنعتی مانند نوار نقاله (conveyors) ، آسانسور و جرثقیل استفاده می شوند. آنها گشتاور بالایی را در سرعت های پایین ارائه می دهند که آنها را برای کاربردهای سنگین ایده آل می کند.

2. تجهیزات کشاورزی

در تجهیزات کشاورزی مختلف مانند کمباین، ماشین درو (harvesters) و تراکتور استفاده می شوند. آنها قدرت و گشتاور لازم را برای کارکرد موثر تجهیزات فراهم می کنند.

3. ماشین آلات ساختمانی

در ماشین آلات ساختمانی مانند بیل مکانیکی، لودر و بولدوزر استفاده می شوندو برای کار با تجهیزات در محیط های سخت مناسب اند.

4. کاربردهای دریایی

در کاربردهای دریایی مانند کشتی ها، قایق ها و زیردریایی ها استفاده می شوند. آنها قدرت و گشتاور لازم را برای کار با پیشرانه و سایر ماشین آلات فراهم می کنند.

5. تجهیزات جابجایی مواد

در تجهیزات جابجایی مواد مانند لیفتراک ها، کامیون های پالت و استاکر استفاده می شوند و گشتاور لازم را برای جابجایی بارهای سنگین فراهم می کنند.

کاربردهای اصلی هیدرو موتور گیربکس دار (دنده ای)

6. صنعت خودرو

هیدروموتورهای دنده ای در کاربردهای مختلف خودرو مانند سیستم های فرمان برقی (power steering systems) ، گیربکس های اتوماتیک (automatic transmissions) و پیشرانه های هیبریدی (hybrid powertrains) استفاده می شوند و در کارکرد موثر سیستم ها نقش اساسی بازی می کنند.

7. صنعت هوافضا

در کاربردهای هوافضا مانند سیستم ارابه فرود هواپیما (aircraft landing) ، سیستم های فلپ (flap systems) و محرک های هیدرولیک (hydraulic actuators) استفاده می شوند. آنها قدرت و گشتاور لازم را برای کارکرد موثر سیستم ها فراهم می کنند.

8. انرژی های تجدیدپذیر (Renewable Energy)

در کاربردهای انرژی های تجدیدپذیر مانند توربین های بادی (wind turbines) و نیروگاه های برق آبی (hydroelectric power plants) استفاده می شوند. آنها قدرت و گشتاور لازم را برای تولید برق از باد یا آب فراهم می کنند.

9. تجهیزات معدن

هیدروموتورهای چرخ دنده ای در تجهیزات معدنی مانند بیل مکانیکی (excavators) ، مته ها (drills) و سنگ شکن ها (crushers) استفاده می شوند. آنها قدرت و گشتاور لازم را برای به کار انداختن تجهیزات در محیط های سخت استخراج می کنند.

10. کاربردهای نظامی

هیدروموتورهای دنده ای در کاربردهای نظامی مانند تانک ها، خودروهای زرهی (armored vehicles) و هلیکوپترها استفاده می شوند. آنها قدرت و گشتاور لازم را برای کارکرد موثر و مطمئن سیستم ها در محیط های سخت فراهم می کنند.

خرید انواع هیدروموتور از فروشگاه هیدرولیک نادری (هیدکالا)

فروشگاه هیدکالا (هیدرولیک نادری) مرکز فروش و تعمیر انواع هیدروموتور پیستونی، بلغاری، اوربیتالی و پره ای با سالها سابقه درخشان در صنعت هیدرولیک کشور می باشد. اگر برای خرید و انتخاب نوع قطعه خود احتیاج به مشاوره دارید با بخش فنی هیدکالا با شماره های مندرج زیر تماس بگیرید.

جهت سفارش و مشاهده انواع هیدروموتور از فروشگاه هیدرولیک نادری وارد شوید

20 مورد از مزایای اصلی هیدرو موتور گیربکس دار (دنده ای) :

این قطعات مزایای زیادی دارند که به 20 مورد از آنها در زیر اشاره خواهیم نمود:

1. راندمان بالا

دارای راندمان مکانیکی بالایی هستند، به این معنی که می توانند درصد بالایی از انرژی هیدرولیک را به انرژی مکانیکی تبدیل کنند.

2. محدوده گسترده سرعت

دارای طیف وسیعی از سرعت های کاری هستند که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب می کند.

3. گشتاور بالا

می توانند گشتاور بالایی را در سرعت های پایین ارائه دهند که آنها را برای کاربردهای سنگین ایده آل می کند.

4. طراحی جم و جور

دارای طراحی فشرده هستند که آنها را برای کاربردهایی که فضا محدود است ایده آل می کند.

5. کم صدا

نویز و سروصدای بسیار کمی تولید می کنند، که آنها را برای استفاده در محیط هایی که صدای تولیدی باید به حداقل برسد ایده آل می کند.

6. لرزش کم

لرزش بسیار کمی تولید می کنند، که آنها را برای استفاده در مواردی که ارتعاش و لرزش می تواند به تجهیزات آسیب برساند ایده آل می کند.

7. عملکرد نرم (Smooth Operation)

عملکرد نرمی را ارائه می دهند که آنها را برای کاربردهایی که کنترل دقیق مورد نیاز است ایده آل می کند.

8. چگالی توان بالا (High Power Density)

دارای چگالی توان بالایی هستند، به این معنی که می توانند قدرت زیادی را از یک واحد کوچک تحویل دهند.

9. تعمیر و نگهداری آسان

طراحی ساده ای دارند، این مسئله موجب سهولت تعمیر و نگهداری آنها خواهد شد.

تعمیر و نگهداری آسان هیدرو موتور گیربکس دار (دنده ای)

10. عمر طولانی

هیدروموتورهای دنده ای عمر طولانی دارند، که آنها را برای کاربردهایی که دوام اهمیت دارد، ایده آل می کند.

11. قابلیت اطمینان بالا

دارای سطح بالایی از قابلیت اطمینان هستند و قابل استفاده در کاربردهای حیاتی و پر ریسک خواهند بود.

12. طیف وسیعی از اندازه ها

هیدروموتورهای دنده ای در طیف وسیعی از اندازه ها موجود هستند که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب می کند.

13. سرعت متغیر

از آنها می توان برای کاربردهایی که کنترل سرعت در آنها مهم است، استفاده نمود.

14. گشتاور قابل تنظیم

می توان برای ارائه گشتاور قابل تنظیم مورد استفاده قرار داد، که آنها را برای کاربردهایی که کنترل گشتاور مهم است ایده آل می کند.

15. نصب آسان

نصب آنها آسان است و در پروژه هایی که زمان نصب باید به حداقل برسد، قابل استفاده هستند.

16. طیف وسیعی از سازگاری سیالات

می توان آن را با طیف وسیعی از سیالات هیدرولیک استفاده کرد، که آنها را همه کاره می کند.

17. سازگاری با محیط زیست

سازگار با محیط زیست هستند، زیرا آلایندگی تولید نمی کنند و به سوخت نیاز ندارند.

18. اقتصادی و مقرون به صرفه

مقرون به صرفه هستند، زیرا طراحی ساده ای دارند و به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

19. توان خروجی بالا

می توانند توان خروجی بالایی را ارائه دهند که آنها را برای کاربردهای سنگین مناسب می کند.

20. تولید حرارت کم

گرمای بسیار کمی تولید می کنند، به این معنی که می توان از آنها در کاربردهایی استفاده کرد که تولید گرما باید به حداقل برسد.

اگر به دنبال خرید بهترین هیدروموتور دنده ای با کارایی زیاد هستید، بهتر است پیش از خرید خود اطلاعات لازم را در مورد آن کسب کرده باشید. برای همین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی هیدرولیک نادری تماس بگیرید.

یک نظر در “مزایا و کاربردهای هیدروموتور دنده ای

  1. علی زارعی گفت:

    قیمت هیدروموتور دنده ای چقدر هستش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.