مقالات

مشکلات و عیب یابی شیر های برقی هیدرولیک

مشکلات شیر برقی هیدرولیک

در جهت مدیریت عبور سیال ها در سیستم های هیدرولیکی، در ساختار آنها شیر برقی هیدرولیکی تعبیه شده است. این شیرها تعیین کننده مسیر عبور سیال در مدار هستند. بنابراین می توان آن را مهم ترین قطعه به کار رفته در سیستم های هیدرولیکی دانست زیرا کنترل سیستم را برعهده دارد.

ساختار شیر برقی نسبت به نوع دستی آن پیچیده تر و کارآمدتر است. از این رو احتمال بروز مشکل در آن نیز به همان اندازه بیشتر است. همین امر موجب شده است که شناسایی مشکلات و عیب یابی شیر های برقی هیدرولیک به یک دغدغه اساسی تبدیل شود.

قبل از پرداختن به شیوه های شناسایی مشکلات شیر برقی هیدرولیک ، لازم است که ساختار آن به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گیرد.

عملکرد شیر برقی در وهله اول به هسته فرومغناطیسی آن وابسته است. این هسته عملکردی مشابه سیم پیچ دارد. از طرفی قابلیت جابجایی دارد. هسته نیز توسط میدان مغناطیسی تولید شده توسط بوبین حرکت می کند.

با توجه به اینکه تولید جریان توسط بوبین یا سولنوئید صورت می گیرد می توان گفت مهمترین بخش شیر هیدرولیک همین بخش است. ساختار بوبین بسیار ساده متشکل از قاب فولادی، سیم‌پیچ و سنبه است.

تمامی موارد ذکر شده در بالا به خوبی گویایی این امر است که شناسایی عیب یابی شیر های برقی هیدرولیک امری تخصصی و مستلزم دانش و تجربه است. به همین دلیل نمی توان تعمیر این شیر ها را به هر کسی سپرد.

هر چه مهارت تعمیرکار بیشتر باشد، هزینه تعمیر نیز به همان نسبت پایین تر خواهد بود. از طرف دیگر کوچکترین اشتباهی از جانب تعمیرکار، مشکلات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

قبل از پرداختن به مشکلات و نحوه عیب یابی شیر های برقی، هیدرولیک نادری مرکز فروش انواع محصولات پنوماتیکی و هیدرولیکی خصوصا شیر برقی در ایران می باشد برای خرید انواع مدل های شیر برقی می توانید از محصولات ما دیدن کنید.

خرید شیر برقی هیدرولیک

وقتی یک شیر برقی از کار بیفتد چه اتفاقی می افتد؟

شیر برقی هیدرولیکی اصلی ترین قطعه سیستم هیدرولیک است به همین دلیل بروز کوچکترین مشکلی در آن می تواند عملکرد کل سیستم را مختل کند. بنابراین با نمود کوچکترین مشکلی لازم است عیب یابی اصولی صورت گیرد تا از بروز خسارات جبران ناپذیر بعدی ممانعت به عمل آید.

اگرچه عیب یابی شیر برقی هیدرولیکی باید به صورت موشکافانه صورت گیرد اما در ادامه به برخی از این مشکلات به صورت مختصر اشاره می شود.

همچنین بخوانید : طریقه ی نصب شیر برقی چگونه است ؟

انواع مشکلات شیر برقی هیدرولیکی

باز نشدن شیر برقی

شناسایی مشکلات و رفع عیوب شیر برقی در وهله اول با شناسایی نمودهای بیرونی آن امکان پذیر است. به طور مثال در برخی از مواقع ممکن است شیر برقی باز نشود. باز نشدن شیر برقی دارای دلایل متفاوتی است که در زیر به بخشی از آنها اشاره می شود:

 • قطع برق
 • فشار ناهموار
 • ولتاژ نامناسب
 • کثیفی زیر دیافراگم
 • خوردگی
 • اجزای مفقود
 • کویل سوخته

دلایل ذکر در بالا همگی موارد بسیار جامعی هستند. بنابراین برای شناسایی اصولی مشکل لازم است که معایب تا جای ممکن محدود شوند. پس به ترتیب لازم است منبع تغذیه، دیافراگم شیر، فنر دیافراگم، تنظیم کنترل جریان، درگاه ورودی یا خروجی سوپاپ و درگاه تخلیه سوپاپ مورد بررسی قرار گیرند

نیمه باز شدن شیر برقی هیدرولیک

اصولا ریشه بروز مشکل نیمه باز شدن شیر برق هیدرولیکی به یکی از دلایل زیر مرتبط می شود:

 • نادیده گرفتن دستی
 •  اختلاف فشار
 •  قدرت سیم پیچ باقیمانده
 • لوله آرمیچر آسیب دیده
 •  صندلی های سوپاپ معکوس
 • آسیب دیدگی برخی از اجزای گم شده

در جهت رفع کردن مشکل نیمه باز شدن شیر برقی هیدرولیکی لازم است در وهله اول سیم کشی، اتصالات سرب، قطعات و دیافراگم مورد بررسی قرار گیرند.

همچنین در این راستا باید میدان الکترو مغناطیسی نیز بررسی شود. با آزمون و خطا در بخش های مختلف می توان مشکل را ریشه یابی و مرتفع کرد.

نیمه باز شدن شیر برقی هیدرولیک

مشکلات کویل

کویل از بخش های حساس شیر برق هیدرولیکی است. این بخش همواره در معرض مشکلات گوناگونی همچون سوختن، ذوب شدن و سرد ماندن (حتی بعد از روشن شدن برق) قرار دارد.

علت بروز این مشکل می تواند به عوامل متعددی مرتبط باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

 • اتصال کوتاه
 • کشیدن آرمیچر سیم پیچ
 • ولتاژ اشتباه
 • دمای بالا (گازها، مایعات و غیره)

یکی از اشتباهات متداولی که منجر به بروز مشکل در کویل می شود، تغذیه اشتباه ولتاژ است.


بنابراین در صورت بروز خرابی بررسی این بخش الزامی است. از طرف دیگر به منظور افزایش عمر کویل، توجه به موارد زیر می تواند کارگشا باشد.

 • همواره سازگاری بین ولتاژ سیم پیچ و AC یا DC بودن آن با منبع تغذیه مورد بررسی قرار گیرد.
 • رطوبت بخش داخلی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین در صورت لزوم این بخش تعویض شود.
 • تعویض آرمیچر های آسیب دیده یا خمیده در اولویت هر امری قرار گیرد.
 • میزان سازگاری رسانه با شیر مورد بررسی قرار گیرد.

لازم به ذکر است تهویه اطراف شیرها و سیم پیچ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در همین راستا بهتر است شیرهای برقی به جای خنک منتقل شوند.

همچنین بخوانید : انواع شیر های برقی کدامند ؟

صداهای متناوب و نویز گونه دریچه

در راستای شناسایی نقص های شیر برقی نوبت به صداهای آزار دهنده آن می رسد. گاهی در هنگام باز و بسته شدن سوپاپ صدایی همچون صدای چکش کاری به گوش می رسد. همچنین هنگامی که دریچه برقی کار می کند، صدایی همچون وزوز به گوش می رسد.

ریشه این مشکلات به اختلاف فشار ورودی یا خروجی بخش داخلی سیستم برمی گردد. اگر فشار مایع بالا باشد، مایع با فشار بسیار زیادی به دریچه کوبیده می شود (لازم به ذکر است که سیال از سوراخ کوچک یک لوله عبور می کند).

به همین دلیل به منظور کاهش نویز و ضربه می توان اقدامات زیر را اجرا کرد:

 • نصب لوله T-piece قبل از هوا
 • افزایش ابعاد لوله
 • کاهش سرعت اجزای مایع

در بین راهکارهای ارائه شده در بالا افزایش اندازه لوله بهترین گزینه است

نشتی روغن شیر برقی

سرعت حرکت روغن شیر برقی هیدرولیکی ، به میزان فشار وارد شده به آن بستگی دارد. از این رو اگر میزان فشار وارد شده بیش از حد استاندارد باشد، شوک ناگهانی به خطوط و اجزای سیستم وارد می شود.

به همین دلیل بعد از مدتی می توان شاهد نشتی روغن از شیر برقی بود. این امر موجب هدر رفت مقادیر زیادی روغن می شود. در جهت برطرف کردن این مشکل لازم است که شوک گیر، لوله کشی و شیلنگ های سیستم مورد بررسی قرار گیرند.

اهمیت تعمیر شیر برقی هیدرولیک

همانطور که پیشتر نیز گفته شد شناسایی مشکلات شیر های برقی امری تخصصی است که باید توسط نیروی متخصص و با تجربه این امر اجرا شود.

با توجه به اینکه شیر برقی هیدرولیکی نقش بسیار مهمی را در سیستم هیدرولیکی ایفا می کند لازم است از اعمال تعمیرات خودسرانه عمیقا خودداری شود. زیرا کوچکترین اشتباهی عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

اما آنچه سبب اهمیت یافتن روند تعمیر شیر برقی هیدرولیکی می شود، مواردی به شرح زیر است:

اهمیت تعمیر شیر برقی

جلوگیری از بروز خسارات بیشتر

اگر تعمیر شیر برقی هیدرولیکی به افراد غیر متخصص سپرده شود، بدون شک میزان خسارت وارده افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر نادیده گرفتن مشکلات این بخش می تواند عملکرد کل سیستم را مختل کند.

جلوگیری از مختل شدن فعالیت

خرابی شیر برق هیدرولیکی بر عملکرد سایر قطعات نیز اثرگذار است. به همین دلیل در کوتاه ترین زمان ممکن عملکرد قطعات دیگر را مختل و در طولانی مدت عملکرد کل سیستم را متوقف می کند. بنابراین با تعمیر به موقع می توان مانع از رخ دادن مشکلات بزرگتر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 11 =