مقالات

ساخت یونیت هیدرولیک

ساخت یونیت هیدرولیک

یونیت هیدرولیک یا پاورپک هیدرولیک از تجهیزاتی است که وظیفه تولید توان هیدرولیکی را انجام می دهد. این تجهیز در صنایعی چون ماشین آلات کشاورزی، تراکتور، بالابر هیدرولیک، ماشین آلات ساختمانی، سیزر لیفت و … کاربرد دارد. مخزن روغن، پمپ، الکتروموتور، انواع شیر آلات و … از مهمترین اجزا در ساخت یونیت هیدرولیک است که در انتخاب و بکارگیری هرکدام از اجزا می بایست دقت بالایی اعمال شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص یونیت هیدرولیک تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کاربردهای یونیت هیدرولیک چیست؟

اگر سیستم هیدرولیک را به سه جز اصلی تولید توان، کنترل توان و مصرف توان طبقه بندی کنیم، بخش تولید توان هیدرولیکی با پاوریونیت هیدرولیک یا پاورپک هیدرولیک خواهد بود. کنترل توان با استفاده از خط لوله و مسیر انتقال روغن ، انواع شیرها و متعلقات مربوط به آن ها است و بخش سیلندر هیدرولیک یا هیدروموتورها مصرف توان هیدرولیکی را انجام می دهند. از یونیت هیدرولیک در ماشین آلات کشاورزی، تراکتور، بالابر هیدرولیک، ماشین آلات ساختمانی، سیزر لیفت، ماشین آلات کاغذسازی، فیلتر پرس و … استفاده می شود.

اجزای سازنده یونیت هیدرولیک

از اجزای تشکیل دهنده ساخت یونیت هیدرولیک عبارتند از:

 • مخزن روغن: مخزن یا تانک یونیت هیدرولیک در ساخت آن نقش بسزایی داشته و سبب بازدهی بالاتر و افزایش طول عمر قطعات می گردد. در مخزن، آب، ذرات جامد، لجن و … رسوب کرده و حباب های هوا از روغن جدا می شوند. لذا مخزن نه تنها نگهدارنده سیال بوده، بلکه شرایط مورد نیاز برای استفاده از سیال را نیز فراهم می آورد. خود مخزن یا تانک از اجزای مهمی چون روغن نما و دماسنج، دریچه تخلیه، درب دریچه تمیز کاری، فلنج آب بندی شده، خط برگشت، خط ورودی پمپ، صفحه موج گیر، صفحه انتهایی و … تشکیل شده است.
 • الکتروموتور: استفاده از موتور الکتریکی AC در مقایسه با نوع مستقیم یا DC به دلیل توان خروجی بالاتر، هزینه ساخت ارزان تر و نگهداری ساده تر رایج تر است.
 • پمپ هیدرولیکی: پمپ انرژی مکانیکی الکتروموتور را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند. شفت الکتروموتور با کوپلینگ به شفت محرک پمپ متصل است. زمانیکه مور پمپ می چرخد، اختلاف فشاری بین ورودی و خروجی پمپ فراهم شده و روغن از مخزن مکش می شود. روغن پس از عبور از پورت خروجی با استفاده از شیلنگ هیدرولیکی به سمت عملگرها یا اکچویتور انتقال می یابد. اغلب از پمپ کارتریجی، دنده ای و پیستونی در ساخت یونیت هیدرولیک استفاده می شود.

انواع شیرهای حفاظتی برای کنترل فشار سیستم هیدرولیک: شیرها وظیفه قطع و وصل جریان، انتقال جریان، تغییر جهت سیال و … ا بر عهده دارند. اغلب از چک ولوها، فشارشکن ها، نیدل ولو و شیرهای کنترل جهت در ساخت یونیت هیدرولیک استفاده می کنند.

اجزای سازنده یونیت هیدرولیک

طراحی قطعات فولادی برای ساخت یونیت هیدرولیک

اغلب از قطعاتی با قابلیت جوشکاری در ساخت یونیت هیدرولیک استفاده می شود.اغلب از قطعات فولادی استفاده شده و به ندرت از آلومینیوم و یا پلاستیک استفاده می شود. اغلب مخزن هیدرولیک را از آهن معمولی st32، آلومینیوم و یا استیل می سازند. زمانی از مخازن آلومینیومی استفاده می شود که نیاز باشد تا روغن به سرعت خنک گردد، در صورتی که از استیل استفاده شود، دمای روغن دیرتر پایین خواهد آمد.
متقاضیان خرید و ساخت یونیت هیدرولیک می توانند با شرکت هیدرولیک نادری تماس حاصل فرمایند. هیدرولیک نادری یکی از شرکت های با سابقه در زمینه تامین، فروش و تعمیر انواع محصولات هیدرولیکی و پنوماتیکی است. این شرکت تجهیزات هیدرولیکی مورد نظر را متناسب با برند درخواستی مشتریان در کوتاه ترین زمان ممکن و مناسب ترین قیمت در اختیار آنها قرار می دهد. متقاضیان خرید و ساخت یونیت هیدرولیک می توانند با متخصصین شرکت هیدرولیک نادری تماس گرفته و پس از اعلام نیاز و کسب اطلاعات لازم به خرید تجهیزات مورد نظر خود اقدام نمایند.

طراحی و ساخت یونیت هیدرولیک

به منظور ساخت یونیت هیدرولیک، آرایش های مختلفی در خصوص نحوه قرار گیری الکتروموتور و پمپ وجود دارد. این آرایش ها عبارتند از:

 • روی مخزن یونیت:در این یونیت هیدرولیک الکتروموتور و پمپ هر دو روی مخزن یونیت قرار گرفته اند.
 • کنار مخزن یونیت: در این یونیت هیدرولیک الکتروموتور و پمپ هر دو در کنار مخزن قرار گرفته اند.
 • زیر مخزن یونیت: در این یونیت هیدرولیک الکتروموتور و پمپ هر دو در زیر مخزن قرار گرفته اند.
 • عمود بر مخزن یونیت: در این یونیت هیدرولیک الکتروموتور و پمپ هر دو به صورت عمود روی مخزن قرار گرفته اند.

از میان 4 آرایش بالا اغلب آخرین آرایش مورد استفاده قرار می گیرد. مزایای آرایش 4 در مقایسه با دیگر آرایش ها عبارتند از:

 • کاهش سر و صدا در سیستم به دلیل شناور بودن پمپ در روغن
 • اشغال فضای کمتر
 • عدم هدر رفت روغن، در این حالت نشتی های احتمالی به داخل مخزن روغن سرازیر می شود.

طراحی و ساخت یونیت هیدرولیک

مخازن روغن

طراحی مخزن روغن در ساخت یونیت هیدرولیک اهمیت زیادی دارد. از مهمترین وظایف مخازن روغن در یونیت هیدرولیک عبارتند از:

 • تضمین وجود روغن به طور دائمی در سیستم
 • امکان خنک شدن تدریجی روغن
 • رسوب ذرات معلق و جامدات در روغن و جلوگیری از ورود ذرات معلق به درون مجموعه یونیت هیدرولیک

میزان روغن موجود در مخزن می بایست مناسب باشد، در صورتی که کمبود روغن در مخزن یا تانک وجود داشته باشد سبب هوا کشیدن پمپ در حین عملکرد خود می شود و در صورتی که روغن بیش از اندازه در سیستم وجود داشته باشد، امکان سرریز شدن روغن وجود خواهد داشت.

روش طراحی و ساخت یونیت هیدرولیک

روش طراحی و ساخت یونیت هیدرولیک

می توان انواع پاور پک هیدرولیک را به انواع زیر طبقه بندی کرده و بر حسب نیاز به ساخت یونیت هیدرولیک مورد نظر اقدام کرد.

 • یونیت هیدرولیک استاندارد: اغلب نرخ جریان در آنها 100 لیتر بر دقیقه بوده و تا فشار 700 بار را تحمل میکنند و برای سیستم هایی با قدرت بالا مثل ماشین های پانچ، جرثقیل و … مناسب هستند.
 • یونیت هیدرولیک مینی: نرخ جریان در این یونیت ها 30 لیتر بر دقیقه و تحمل فشار آنها تا 350 بار است. استفاده از آنها در مقایسه با دیگر پاورپک ها مقرون به صرفه تر است و به راحتی نصب می شوند. در بالابرهای کوچک، درب پارکینگ و … از این یونیت هیدرولیک استفاده می شود.
 • یونیت هیدرولیک میکرو: اغلب در جایی که فضا برای نصب پاور پک کم باشد از این نوع یونیت هیدرولیک استفاده می شود. نرخ جریان 5 لیتر بر دقیقه و تحمل فشار تا 250 بار از ویژگی های این نوع یونیت هیدرولیک است.

در ساخت یونیت هیدرولیک و خرید آن، متقاضیان می بایست با توجه به نیازمندی ها و شرایط نسبت به تامین قطعات مورد نیاز اقدام کنند.

یکی از بهترین شرکت ها به منظور خرید شیلنگ هیدرولیک شرکت هیدرولیک نادری است. این شرکت با سابقه ای طولانی و درخشان 30 ساله در حوزه محصولات هیدرولیک شامل: هیدروموتور و پمپ هیدرولیک و پنوماتیکی، از بهترین تامین کنندگان این محصولات به شمار می رود. متقاضیان خرید انواع محصولات هیدرولیکی از جمله شیلنگ هیدرولیک می توانند به راحتی محصول مورد نیاز خود را سفارش داده و در کوتاهترین زمان ممکن و با مناسب ترین قیمت، این محصولات را خریداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =