مقالات

شیر کارتریجی هیدرولیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شیر کارتریجی هیدرولیک چیست

شیرهای هیدرولیک به ویژه شیر کارتریجی هیدرولیک شدت جریان، فشار سیستم، جهت جریان و … را در سیستم هیدرولیک کنترل کرده و اهمیت زیادی دارد. سوپاپ، سیستم کنترل، کارتریج و سنسور از مهمترین اجزای این شیرها به شمار می روند. این شیرها در ماشین آلات سنگین، خودروسازی، اتوماسیون صنعتی، صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و … کاربرد زیادی دارند. به دلیل اهمیت این تجهیز در سیستم های هیدرولیک، لازم است تا به صورت دوره ای مورد تعمیر و نگهداری قرار گیرند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این شیرها و کاربرد آنها تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد شیر کارتریجی در سیستم هیدرولیک

شیر کارتریجی هیدرولیک از انواع شیرهای هیدرولیک است. شیرهای سیستم هیدرولیک واحد کنترل سیستم هستند و عملیات کنترل فشار، جریان (دبی) و جهت سیال را بر عهده دارند. قسمت بالای این شیرها چند ضلعی و آچار خور است و در قسمت پایین، حفره هایی با فواصل منظم در سطح مقطع دایره ای قرار گرفته اند. از این شیرها برای کنترل جریان و فشار سیستم هیدرولیک استفاده می شود. به این شیرها، شیرهای لغزشی، 2 طرفه، لاجیک ولو و منطقی نیز می گویند. این شیرها همانند کارتریج در حفره ای رزوه دار قرار می گیرند. کارتریج از فلز یا پلاستیک ساخته شده و در حفره رزوه دار به نام منیفولد قرار می گیرند. شیرهای کنترل جهت، کنترل فشار، کنترل جریان و شیرهای بازرسی از متداول ترین شیرهای کارتریجی هستند.
این شیرها طراحی فشرده، قیمتی مناسب، بازدهی بالا، قابلیت تعویض آسان، طول عمر زیاد، سر و صدایی اندک، حجمی کوچک و انعطاف در سفارشی سازی دارند و به این جهت در سیستم های هیدرولیک بطور زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

نقش شیر کارتریجی در کنترل جریان

شیر کارتریجی هیدرولیک وظایف زیر را در سیستم هیدرولیک بر عهده دارد:

  • کنترل جهت حرکت سیال: از شیرهای هیدرولیک می توان برای تنظیم جهت جریان سیال در سیستم هیدرولیک نیز استفاده کرد.
  • کنترل فشار سیستم: با تنظیم فشار داخل کارتریج و با تغییر وضعیت سوپاپ ها می توان فشار سیستم هیدرولیک را کنترل کرده و ا این طریق از خرابی اجزا سیستم جلوگیری کرد.
    کنترل جریان سیال: سوپاپ ها در شیر کارتریج شدت جریان در سیستم هیدرولیک را کنترل می کند.

نقش شیر کارتریجی در کنترل جریان

اجزا تشکیل دهنده شیر کارتریجی و نحوه عملکرد هر بخش

شیر کارتریجی از تجهیزاتی هستند که با اطلاعات بدست آمده از طریق سنسورهای خود، با استفاده از سیستم کنترلی، سوپاپ ها را کنترل کرده و از این طریق شدت و دبی جریان سیال و فشار آن در سیستم هیدرولیک را تنظیم می کند.

سوپاپ ها (Valves)

مهمترین جز شیر کارتریجی هیدرولیک، سوپاپ ها هستند. سوپاپ ها شدت جریان سیال را کنترل می کنند. شیرهای مختلف تعداد سوپاپ ها و طراحی های متفاوتی دارند. سوپاپ ها را با استفاده از سیستم کنترلی، تنظیم می کنند.

کارتریج (Cartridge)

کارتریج بخشی است که اجزا دیگر شیر درون آن قرار گرفته اند. سوپاپ ها، سنسورها و سیستم کنترلی درون کارتریج قرار می گیرند. کارتریج سیستم را سیل کرده و از نشتی سیال و افت فشار جلوگیری می کند.

سنسورها (Sensors)

اندازه گیری میزان دما، فشار و سایر پارامترهای قابل توجه در سیستم هیدرولیک با استفاده از سنسورها انجام می گیرد. اطلاعات به دست آمده از سنسورها به سیستم کنترلی می رسد و این سیستم با کنترل سوپاپ ها، شدت جریان، فشار و جهت حرکت سیال در سیستم هیدرولیک را کنترل و تنظیم می کند.

سیستم کنترلی (Control System)

کنترل سوپاپ ها با استفاده از اطلاعات حاصله از سنسور توسط سیستم کنترلی صورت می گیرد. سیستم کنترلی به کمک سوپاپ ها و اطلاعات بدست آمده از سنسورها است که شدت جریان و فشار سیستم هیدرولیک را کنترل می کند.

 

اجزا شیر کارتریجی


نحوه تعمیرات و نگهداری شیر کارتریجی هیدرولیک

شیرهای هیدرولیک را می توان مرکز کنترل سیستم های هیدرولیک در نظر گرفت که یزان فشار، شدت جریان، جهت جریان و … را کنترل کرده و اهمیت زیادی دارند. این تجهیزات نیز مانند هر تجهیز صنعتی دیگری می بایست مورد تعمیر و نگهداری قرار گیرد تا طول عمر تجهیز و سیستم مورد استفاده افزایش یابد. تعمیر کنندگان زیادی به تعمیر و نگهداری این تجهیزات اقدام می نمایند که هیدرولیک نادری یکی از بهترین آنها است. هیدرولیک نادری پس از ثبت درخواست مشتریان در خصوص تعمیر و نگهداری سیستم هیدرولیک، در ابتدا کل سیستم هیدرولیک را ارزیابی می کند تا هرگونه خرابی تشخیص داده شده و به سرعت رفع گردد. سیال روغن در سیستم هیدرولیک اهمیت بالایی دارد، لذا تعویض دوره ی آن و استفاده از روغنی باکیفیت طول عمر سیستم را افزایش می دهد. هیدرولیک نادری ارتعاشات سیستم را نیز بررسی خواهد کرد. هرگونه ارتعاشی در شیرها و تجهیزات وابسته می تواند نشان دهنده خرابی احتمالی باشد، لذا متخصصین هیدرولیک نادری ارتعاشات را بررسی کرده و در صورت ناهماهنگی و خرابی آن ها را رفع می کنند. دمای روغن از دیگر پارامترهای قابل توجه است، دمای بالاتر از حد استاندارد روغن می تواند سبب خرابی و کم شدن طول عمر سیستم هیدرولیک گردد. هیدرولیک نادری در فرایند تعمیر شیر کارتریجی هیدرولیک به تعویض قطعات خراب، بازسازی قطعات، تنظیم فشار، انجام تست های لازم و … می پردازد.
متقاضیان خرید، تعمیرات و نگهداری انواع تجهیزات هیدرولیکی و پنوماتیکی می توانند از طریق هیدرولیک نادری اقدام نمایند. این شرکت سابقه ای 30 ساله در زمینه تامین، فروش، تامین قطعات یدکی و تعمیر انواع محصولات هیدرولیکی و پنوماتیکی دارد. هیدرولیک نادری برترین برندهای محصولات هیدرولیک را در انواع مدل های مختلف به متقاضیان ارائه می دهد. خریداران می توانند اطمینان داشته باشند که محصولات خریداری شده از این شرکت با بالاترین کیفیت، مقرون به صرفه ترین قیمت در مقایسه با دیگر تامین کنندگان و در کوتاهترین زمان ممکن در اختیار آنها قرار خواهند گرفت. این شرکت انواع پمپ پره ای، دنده ای و پیستونی را از برندهای اروپایی و آسیای تولید کرده و در اختیار خریداران قرار می دهد. هیدروموتورهای پیستونی و اوربیتالی، شیرهای برقی هیدرولیک و کارتریجی ژاپنی، چینی، ایتالیایی، اسپانیایی و … از دیگر محصولاتی است که هیدرولیک نادری برای خریداران فراهم می آورد.

کاربرد شیر کارتریجی هیدرولیک

کاربرد شیر کارتریجی هیدرولیک چیست؟

شیر کارتریجی به دلیل ویژگی هایی چون طراحی فشرده، قیمتی مناسب، بازدهی بالا، قابلیت تعویض آسان، طول عمر زیاد، سر و صدایی اندک، حجمی کوچک و انعطاف در سفارشی سازی و … کاربرد زیادی در صنعت دارد. از مهمترین کاربردهای این تجهیز عبارتند از:

سیستم های هیدرولیکی ماشین آلات سنگین: این شیرآلات در ماشین آلات سنگینی مانند بیل مکانیکی، لودر، بلدوزر و … استفاده می شوند. این شیرها با کنترل شدت و فشار و جهت حرکت سیالات در سیستم،علاوه بر افزایش عملکرد، سبب ایمنی کاربران نیز خواهد شد.
سیستم های هیدرولیکی خطوط تولید: در خط تولید صنایع فلزی، خودروسازی و … از این شیرها استفاده می کنند. این تجهیزات در این صنایع سبب بالا رفتن دقت و کیفیت تولیدی و کاهش زمان توقف در خط تولید می گردد.
اتوماسیون صنعتی: این تجهیزات در اتوماسیون صنعتی وظیفه کنترل شدت جریان، فشار و جهت جریان آن را بر عهده دارند.
صنعت نفت، گاز و پتروشیمی: در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی انتقال نیرو و انرژی با استفاده از این تجهیز انجام می شود. در فرایندهای حفاری صنعت پتروشیمی و نفت و گاز از شیر کارتریجی هیدرولیک استفاده می شود.
انرژی های تجدیدپذیر: این شیرها به انتقال بهینه انرژی و بهره وری سیستم کمک می کنند و در سیستم های تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.
صنایع غذایی: در تولید محصولات غذایی از این شیرها برای کنترل شدت و فشار سیالات مورد استفاده در تولید مواد غذایی استفاده می شود.

یکی از بهترین شرکت ها به منظور خرید شیلنگ هیدرولیک شرکت هیدرولیک نادری است. این شرکت با سابقه ای طولانی و درخشان 30 ساله در حوزه محصولات هیدرولیک شامل: هیدروموتور و پمپ هیدرولیک و پنوماتیکی، از بهترین تامین کنندگان این محصولات به شمار می رود. متقاضیان خرید انواع محصولات هیدرولیکی از جمله شیلنگ هیدرولیک می توانند به راحتی محصول مورد نیاز خود را سفارش داده و در کوتاهترین زمان ممکن و با مناسب ترین قیمت، این محصولات را خریداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =