مقالات

نحوه تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو

نحوه تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو

تجهیزات هیدرولیکی در صنعت کاربرد زیادی دارند. یکی از پرکاربردترین ایتن تجهیزات پمپ هیدرولیک است. به دلیل مشخصات مختلف سیستم های هیدرولیکی و نیاز به حجم ورودی و خروجی متفاوت، برندهای مختلفی به تولید پمپ هیدرولیک می پردازند. یکی از بهترین برندها در این زمینه برند ژاپنی کوماتسو است. تجهیزات هیدرولیکی این برند اغلب در ماشین آلات سنگین از برند کوماتسو نظیر بیل های مکانیکی، لودر، لیفتراک، گریدر، بلدوزر، جرثقیل، دامپتراک، غلطک، ژنراتور و … مورد استفاده قرار می گیرند. توصیه می گردد که تعمیر و نگهداری این تجهیز منظم و مطابق برنامه صورت گرفته و جهت تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو از متخصصین و کارشناسان مجرب در این زمینه استفاده شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع این پمپ، مشخصات فنی آن، مراحل تعمیر و …تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

شرکت کوماتسو سازنده پمپ های هیدرولیکی

پمپ های کوماتسو با مهندسی دقیق و کیفیت بالا به تولید پمپ های هیدرولیک با فشار و حجم بالا اقدام می نماید. برند کوماتسو از بزرگترین سازندگان بولدوزر، بیل مکانیکی و لودر در سطح جهانی است. شرکت کوماتسو بعد از شرکت کاترپیلار به عنوان بزرگترین سازنده ماشین آلات راهسازی و معادن شناخته می شود. این شرکت در سال 1917 در توکیو ژاپن تاسیس گردید. کوماتسو علاوه بر تجهیزات سنگین انواع سیستم های هیدرولیکی از جمله پمپ های هیدرولیکی را نیز تولید می کند. کوماتسو علاوه بر تولید، عملیات تعمیر و نگهداری محصولات و ماشین آلات تولید شده خود را نیز انجام می دهد. پمپ هیدرولیک از جمله تجهیزاتی است که این برند اغلب در بیل های مکانیکی، لودر، لیفتراک، گریدر، بلدوزر، جرثقیل، دامپتراک، غلطک، ژنراتور و دیگر محصولات تولیدی خود استفاده می کند. پمپ هیدرولیکی کوماتسو انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند. این شرکت از بزرگترین تولیدکنندگان پمپ پیستونی و دنده ای در دنیا است. در اغلب موارد به دلیل طراحی خاص این پمپ، از آن در محصولات و ماشین آلات سنگین کوماتسو استفاده می شود. می توان یکی از دلایل کیفیت بالای محصولات کوماتسو را کیفیت بالای پمپ هیدرولیک مورد استفاده در آنها قلمداد کرد.

شرکت کوماتسو سازنده پمپ های هیدرولیکی

مشخصات فنی برای تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو

پمپ هیدرولیک کوماتسو برای دو نوع پمپ مثبت و غیر مثبت طراحی شده است. اغلب نوع مثبت برای دستگاه با فشار بالاتر و نوع غیر مثبت برای دستگاه هایی با فشار پایین تر کاربرد دارد. پمپ کوماتسو طراحی دقیق و به روزی دارد. این پمپ انواع مختلفی دارد اما در تمامی آنها انرژی مکانیکی به انرژی هیدرولیکی تبدیل می شود. چرخ دنده، دریچه و روتور از مهمترین اجزا تشکیل دهنده پمپ کوماتسو هستند. چرخ دنده سبب هدایت سیال به دهانه خروجی پمپ با فشار بالاتر می شود. دریچه های ورودی و خروجی جهت ورود و خروج سیال به پمپ هستند. روتور نیز قطعه ای است که مانند پمپ میچرخد و به عملیات انتقال سیال کمک می کند. تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو با توجه به تشخیص علت خرابی متفاوت است. کارشناسان ابتدا علت خرابی پمپ را تشخیص می دهند. بررسی نشانه های خرابی، انجام تست های مختلف بر پمپ و آنالیز روغن هیدرولیک از راهکارهای شناخت و تشخیص علل خرابی پمپ هیدرولیک است. پس از تشخیص علت، پمپ هیدرولیک را از دستگاهی که بر آن قرار گرفته است جدا می کنند. اغلب این جداسازی با جک، آچار، خرک و … انجام می گیرد. در مرحله بعد، پمپ را باز کرده و قطعات داخلی پمپ را بررسی می کنند. چرخ دنده ها، روتور، یاتاقان، کاسه نمد، شیر و … از مهمترین اجزا تشکیل دهنده پمپ هیدرولیک هستند که می بایست بررسی شده و در صورت نیاز تعویض گردند. در ادامه پمپ مجددا مونتاژ شده و در محل خود نصب می گردد. پر کردن مخزن هیدرولیک با روغن و هواگیری سیستم هیدرولیک از دیگر مراحل تعمیر پمپ هیدرولیکی کوماتسو است.

مشخصات فنی برای تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو

انواع پمپ های هیدرولیک کوماتسو

به منظور تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو لازم است تا با انواع آن آشنا شویم. این پمپ ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند که عبارتند از:
پمپ جابجایی مثبت: این پمپ به انواع پره ای، چرخ دنده ای و پیستونی تقسیم می شوند. از این پمپ در سیستم های هیدرولیک با فشار بالا استفاده می شود. بازدهی حجمی این پمپ ها نیز بالا است. اغلب در صنایع راهسازی، ماشین آلات سنگین و … از این پمپ ها استفاده می شود.
پمپ جابجایی غیر مثبت: این پمپ به انواع شعاعی، محوری و جریان مختلط تقسیم می شوند. از این پمپ در سیستم های هیدرولیک با فشار پایین استفاده می شود. بازدهی حجمی آنها در مقایسه با پمپ جابجایی مثبت کمتر است. اغلب پمپ جابجایی غیر مثبت مصارف خانگی دارند و استفاده راحت تر و ایجاد سر و صدای کمتر از ویژگی های این پمپ به شمار می روند.

نکات مهم در تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو

نکات مهم در تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو

به منظور تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو لازم است تا با ساختار کاری این پمپ آشنا شویم. در اولین مرحله در ورودی پمپ خلا ایجاد می گردد تا فشار محیط بتواند سیال را از مخزن خود خارج کرده و به داخل پمپ بکشاند. پمپ هیدرولیک با انتقال انرژی مکانیکی به سیال، آن را حرکت داده و از دهانه خروجی خارج می کند. پمپ هیدرولیک کوماتسو در تمامی این مراحل سبب پرفشار شدن سیال نمی شود بلکه تنها سیال را حرکت می دهد. حرکت سیال خود سبب ایجاد فشار می شود.
یکی از بهترین تعمیرکنندگان تجهیزات هیدرولیکی از جمله تعمیر پمپ هیدرولیکی کوماتسو، هیدرولیک نادری است. این شرکت سابقه ای 30 ساله در زمینه تامین، فروش و تعمیر انواع محصولات هیدرولیکی دارد. هیدرولیک نادری باکیفیت ترین محصولات هیدرولیک را مطابق با نیاز مشتریان تامین کرده و در کوتاهترین زمان ممکن در اختیار مشتریان قرار می دهد. همچنین تعمیر انواع محصولات هیدرولیک از دیگر خدمات هیدرولیک نادری است. کاهش قدرت و بازدهی وسیله ای که تجهیز پمپ ر آن استفاده شده است، نظیر بیل مکانیکی، حرکات کند و ضعیف قسمت های مختلف محصول هیدرولیک مانند حرکت ضعیف جک، بازوها و چرخ ها در بیل مکانیکی، شنیده شدن صداهای غیر معمول از پمپ، نشتی روغن، داغ کردن پمپ و … از نشانه های خرابی پمپ هیدرولیک است و متقاضیان می توانند جهت تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو از خدمات هیدرولیک نادری استفاده نمایند.

یکی از بهترین شرکت ها به منظور خرید شیلنگ هیدرولیک شرکت هیدرولیک نادری است. این شرکت با سابقه ای طولانی و درخشان 30 ساله در حوزه محصولات هیدرولیک شامل: هیدروموتور و پمپ هیدرولیک و پنوماتیکی، از بهترین تامین کنندگان این محصولات به شمار می رود. متقاضیان خرید انواع محصولات هیدرولیکی از جمله شیلنگ هیدرولیک می توانند به راحتی محصول مورد نیاز خود را سفارش داده و در کوتاهترین زمان ممکن و با مناسب ترین قیمت، این محصولات را خریداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =