مقالات

درباره کاربرد گلدانی در هیدرولیک بیشتر بدانیم

کاربرد گلدانی در هیدرولیک

گلدانی هیدرولیک یکی از مهمترین اجزا یونیت هیدرولیک بوده و با یکپارچگی که در سیستم هیدرولیک ایجاد می کند، رابطی میان الکتروموتور و پمپ هیدرولیک است. این قطعه مخروطی شکل اندازه های مختلفی داشته و متناسب با سایز و قدرت الکتروموتور انتخاب می شود. گلدانی از سمت دایره ای خود به الکتروموتور و از سمت دیگر به پمپ متصل است.انتقال فشار از پمپ جهت حرکت سیال، فیلتراسیون سیال، عایق بندی کوپلینگ، نگهدارنده الکتروموتور و پمپ، جلوگیری از ناهمراستایی الکتروموتور و پمپ و … از مهمترین کاربرد گلدانی در هیدرولیک به شمار می روند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کاربرد گلدانی در هیدرولیک تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نقش گلدانی پمپ هیدرولیک

گلدانی پمپ هیدرولیک قسمتی از ساختار اصلی پمپ و رابط سیستم های هیدرولیک است که در این قسمت فشار لازم جهت جابجایی مایع هیدرولیک که در اکثر مواقع روغن است، فراهم می گردد. گلدانی از دو قسمت مخزن و محفظه تشکیل شده است و فشار لازم جهت انتقال به سایر بخش های پمپ را فراهم می آورد.
زمانی که پمپ هیدرولیک شروع به کار می کند، مایع هیدرولیک وارد مخزن گلدانی می شود، فشار حاصل از کارکرد پمپ مایع را از گلدانی خارج و به دیگر قسمت های پمپ روانه می کند. کاربرد گلدانی در هیدرولیک علاوه بر انتقال فشار، فیلتراسیون سیال بوده و از ورود ذرات و آلودگی ها به سیستم جلوگیری کرده و از این طریق طول عمر سیستم را افزایش می دهد. در مواقعی که پمپ هیدرولیک پایه ندارد از گلدانی به عنوان نگهدارنده پمپ نیز استفاده می شود. از کاربرد گلدانی در هیدرولیک می توان به در یک راستا قرار دادن شافت موتور و پمپ اشاره کرده، گلدانی با این کار از ناهمراستایی میان الکتروموتور و پمپ جلوگیری می کند.
کاربرد گلدانی در هیدرولیک چیزی فراتر از یک پوسته ساده فلزی است. این قطعه علاوه بر اینکه رابط میان الکتروموتور و پمپ هیدرولیک است، به عنوان فضایی جهت نگهداری و عایق قطعه کوپلینگ نیز مورد استفاده است.

نقش گلدانی پمپ هیدرولیک

نحوه عملکرد گلدانی پمپ هیدرولیک

کاربرد گلدانی در هیدرولیک به منظور ایجاد واسطه ای ظریف برای اتصالی قدرتمند بین الکتروموتور و پمپ هیدرولیک در نظر گرفت. زمانیکه پمپ هیدرولیک شروع به کار می کند، روغن یا همان مایع هیدرولیک وارد گلدانی می شود. فشار پمپ در ادامه سبب می گردد تا سیال از گلدانی به خارج از پمپ سوق کرده و سیال در سیستم هیدرولیک حرکت می کند. وجود سیالی مانند روغن در سیستم هیدرولیک اهمیت حیاتی دارد که گلدانی هیدرولیک در چرخش این سیال در سیستم نقشی حیاتی ایفا می کند.
حتی به گلدانی هیدرولیک سیستم های فیلتراسیون اضافه می شود تا از ورود آلودگی و گرد و غبار به سیستم هیدرولیک جلوگیری شود و عمر سیستم هیدرولیک افزایش یابد.

مزایای نصب گلدانی در پمپ هیدرولیک

به منظور تکمیل یونیت هیدرولیک از گلدانی هیدرولیک استفاده می شود تا سیستم هیدرولیکی عملکردی موثر، بلند مدت و کاربردی داشته باشد. از مزایای کاربرد گلدانی در هیدرولیک عبارتند از:
یکپارچگی یونیت هیدرولیک: گلدانی به عنوان رابط سیستم هیدرولیک سبب یکپارچگی سیستم شده و ظاهری حرفه ای و یکپارچه در سیستم ایجاد می کند.
ممانعت از حرکت و جابجایی: گلدانی هیدرولیک سبب می گردد تا الکتروموتور و پمپ هیدرولیکی در محل نصب شده ثابت و بدون حرکت باقی بمانند و از این طریق به ثبات و پایداری در سیستم کمک می کند.
تسهیل در نصب: با استفاده از گلدانی، دیگر نیازی به نصب موتور و پمپ بر شاسی های جداگانه نیست و با استفاده از رابط گلدانی، فرایند نصب به مراتب ساده تر می شود.
انعطاف در نصب: گلدانی انعطاف را ایجاد می کند که بتوان موتور و پمپ را در جهات مختلف در یونیت هیدرولیک نصب کرده و در محیط هایی محدود، عملات نصب انعطاف بیشتری پیدا کرده و تسهیل می شود.
محافظت از کوپلینگ: کوپلینگ قطعه ای است که کامل کننده نصب گلدانی هیدرولیک است و از نامحوری بین شفت الکتروموتور و پمپ جلوگیری می کند. کوپلینگ درون گلدانی قرار می گیرد و به نوعی گلدانی از کوپلینگ محافظت می کند و احتمال آسیب دیدن کوپلینگ به واسطه افتادن اجسام سنگین، گردوغبار، آتش و … را تقلیل می دهد.
عایق کوپلینگ: گلدانی هیدرولیک به نوعی قطعه کوپلینگ را عایق کرده و از این طریق از ورود گرد و غبار، رطوبت و … به داخل سیستم هیدرولیک جلوگیری می کند.

طراحی گلدانی پمپ هیدرولیک

طراحی گلدانی پمپ هیدرولیک

گلدانی از فلزی سبک از جنس چدن یا آلومینیوم تولید می شود. طراحی گلدانی به صورت مخروطی است و از سمت دایره ای به الکتروموتور و از سمت دیگر به پمپ هیدرولیک متصل می گردد. گلدانی ها با استفاده از کوپلینگ های هیدرولیکی تکمیل می شوند. کوپلینگ رابط میان پمپ و الکتروموتور است. کوپلینگ ها موتور و شفت پمپ را هم محور می کنند. کوپلینگ ها در سیستم های هیدرولیک، حرکت دورانی الکتروموتور را به شفت پمپ انتقال داده و سبب چرخش شفت و پروانه می شود. در خصوص طراحی گلدانی هیدرولیک می توان به پارامترهای زیر اشاره کرد:
دو سر گلدانی هیدرولیکی از یک طرف به صورت مربع و از طرف دیگر به صورت فلنج و دایره است. قسمت مربعی به پمپ و قسمت دایره ای شبیه فلنج به الکتروموتور متصل می شود.
شکل ظاهری گلدانی هیدرولیک مانند گلدان است و ظاهری مخروطی شکل دارد.
متناسب با اندازه، قدرت و سایز الکتروموتورها، گلدانی هیدرولیک نیز در ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی می شوند.

انتخاب گلدانی مناسب برای پمپ هیدرولیک

انتخاب گلدانی مناسب برای پمپ هیدرولیک

یکی از معیارهای لازم در انتخاب گلدانی در نظر گرفتن ویژگی های الکتروموتور است. لازم است تا سایز و ابعاد موتور با سایز و ابعاد گلدانی، مطابقت داشته باشند. گلدانی به عنوان محافظی از کوپلینگ در یونیت هیدرولیک عمل می کند، لذا گلدانی می بایست در برابر فشار و ضربه مقاومت مقاوم بوده و از متریال مناسبی تولید شده باشد. توجه به برند گلدانی خزید با کیفیت را تضمین میکند. بکارگیری گلدانی مناسب در سیستم هیدرولیک، هم محوری دقیقی بین الکتروموتور و پمپ ایجاد کرده و از این طریق سبب افزایش طول عمر گلدانی و کوپلینگ و بالا رفتن کارایی یونیت هیدرولیک می گردد.
متقاضیان خرید این قطعه اصلی و مهم در یونیت هیدرولیک می توانند با اطمینان خاطر از هیدرولیک نادری محصول خود را سفارش داده و خریداری نمایند. هیدرولیک نادری شرکتی با سابقه 30 ساله در حوزه تامین، فروش و تعمیر انواع قطعات هیدرولیکی است. یکی از مهمترین قطعات موجود در یونیت هیدرولیک گلدانی است و متقاضیان خرید می توانند پس از تماس با هیدرولیک نادری و اعلام نیازمندی های خود و ارائه مشخصاتی چون نوع پمپ هیدرولیک، نوع الکتروموتور، توان و قدرت الکتروموتور و … به کارشناسان و تکنسین های این شرکت و اخذ مشاوره و راهنمایی های لازم، قطعه هیدرولیکی مورد نظر خود را خریداری نمایند. متقاضیان خرید از هیدرولیک نادری اطمینان داشته باشند که انواع محصولات هیدرولیکی خریداری شده از این شرکت از بهترین و باکیفیت ترین برندها، همراه با مقرون به صرفه ترین قیمت و در کوتاهترین زمان ممکن خریداری شده و تحویل می گردد.

یکی از بهترین شرکت ها به منظور خرید شیلنگ هیدرولیک شرکت هیدرولیک نادری است. این شرکت با سابقه ای طولانی و درخشان 30 ساله در حوزه محصولات هیدرولیک شامل: هیدروموتور و پمپ هیدرولیک و پنوماتیکی، از بهترین تامین کنندگان این محصولات به شمار می رود. متقاضیان خرید انواع محصولات هیدرولیکی از جمله شیلنگ هیدرولیک می توانند به راحتی محصول مورد نیاز خود را سفارش داده و در کوتاهترین زمان ممکن و با مناسب ترین قیمت، این محصولات را خریداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + نه =