مقالات

5 کاربرد هیدرولیک در صنعت

کاربرد هیدرولیک در زندگی

سیستم های هیدرولیک با استفاده از مایع تحت فشار (اغلب روغن یا آب) حرکت تکراری ایجاد می کنند. آنها به دلیل اثربخشی، مقرون به صرفه بودن و سازگاری معروف هستند.

سیستم های هیدرولیک را می توان در چندین برنامه مورد استفاده قرار داد. سیستم های هیدرولیک به طور گسترده در کاربردهای صنعتی عمده، از جمله ساخت و ساز، چوب بری، تولید و رباتیک استفاده می شود.

با این حال، آیا متوجه شده اید که چندین سیستم هیدرولیک هر روز کار می کنند، حتی اگر در خانه باشید؟ برای مشاهده عملکرد سیستم های هیدرولیک نیازی به بازدید از یک کارگاه ساختمانی بزرگ یا کارخانه تولید فولاد نیست. در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده روزانه از سیستم های هیدرولیک آورده شده است:

قبل از اینکه به بررسی کاربرد های سیستم های هیدرولیکی بپردازیم ابتدا باید بدانیم هیدرولیک چیست و چگونه کار می کند؟ پس بهتر است برای شناخت کافتی از این صنعت ابتدا مقاله هیدرولیک چیست را مطالعه کرده و در ادامه به بررسی کاربرد های آن در صنایع مختلف بپردازیم

اما کاربرد سیستم های هیدرولیکی و استفاده از انواع لوازم و قطعات پمپ هیدرولیکی از جمله استفاده از انواع پمپ هیدرولیک و انواع جک هیدرولیک را میتوان به 5 دسته و گروه اصلی تقسیم کرد.

1. کاربرد هیدرولیک در صنعتی

موتورهای هیدرولیکی غالباً در مصارف صنعتی که برق مناسب و اختصاصی وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرند و مقاومت آنها در برابر تغییرات محیطی از جمله کارکردن در مناطق بسیار گرم ، سرد یا گرد و غبار ، آنها را به یک راه حل ایده آل تبدیل می کند.

آنها معمولاً برای تأمین نیروگاه های نورد ، میکسر های صنعتی ، نوارهای نقال و … استفاده می شوند. موتورهای هیدرولیکی می توانند به اندازه کافی بزرگ باشند تا بتوانند ماشین های قالب گیری و تزریقی را تأمین کنند یا به اندازه کافی کوچک باشند تا در صنایع ظریف از جمله صنعت جواهرات یا در صنعت پزشکی مانند دندانپزشکی سرعت عمل را افزایش و دقت کار را بالا ببرند.


2. کاربرد هیدرولیک در ماشین های راهسازی

بیشتر تجهیزات راهسازی و ماشین های ساخت و ساز که در عملیات های ساخت و ساز و راهسازی و پروژه های عمرانی کار میکنند از موتورهای هیدرولیکی برای موتورهای اصلی خود استفاده می کنند. تجهیزاتی و ماشین آلاتی مانند لودر ، گریدر ، بولدوزر ، جرثقیل ، بولدوزر ، دکل های حفاری و لایه برداری از تونل ها و ساخت پل ها به دلیل قابلیت اطمینان و قابلیت انعطاف پذیری فوق العاده ، از محرک های چرخ هیدرولیکی استفاده می کنند.

پمپ هیدرولیک ماشین راهسازی

 

خرید پمپ هیدرولیک ماشین آلات راه سازی


از آنجا که موتورهای هیدرولیکی قادر به ایجاد نیروی حرکت زمینی یا گشتاور در سیستم های کوچک هستند ، اغلب آنها را به موتورهای احتراق داخلی ترجیح می دهند. همچنین می توان از آنها در سیستم های محرکه هیدرولیکی یا هیبریدی استفاده کرد که در آنها می توان از موتور هیدرولیکی برای جذب انرژی ناشی از حرکت ماشین (انژری ایجاد شده از چرخ لاستیک ها) و توزیع مجدد نیرو برای افزایش کارایی استفاده کرد.

3. کاربرد هیدرولیک در تجارت

سیستم های هیدرولیک در عرصه تجارت نیز بسیار مؤثر و مفید واقع شده اند به طور مثال صندلی های دندانپزشکی و سالن های آرایشی غالباً توسط موتورهای کوچک هیدرولیکی تامین می شوند.

پمپ بنزین ها اغلب از سیستم های هیدرولیکی برای انتقال سوخت های فرار در جاهایی که برق وجود ندارد برای کاهش خطر جرقه و آتش سوزی استفاده می کنند.

در بسیاری از موارد انتقال از موتورهای هیدرولیکی مانند هواپیماها برای پانل های کنترل نیرو ، صفحات و تجهیزات فرود استفاده می شود. و همچنین در قسمت های بارگیری و باربری فرودگاه نیز جکهای هیدرولیک کاربرد فراوانی دارند.

تعمیرگاه های خودکار از موتورهای هیدرولیکی برای بالا و پایین آوردن سطح شیب دار و جک های اتومبیل استفاده می کنند
برخی از انواع آسانسورها علاوه بر کار با سیستم های توقف اضطراری ، از موتورهای هیدرولیکی برای بالا و پایین کردن آنها نیز استفاده می کنند.

همچنین بخوانید : اشتباهات رایج تجهیزات هیدرولیک

کاربرد هیدرولیک در پزشکی

گریدرهای برف روبی و راهسازی برای کنترل تیغه های پاکسازی از نیروی هیدرولیکی استفاده می کنند.

انواع مختلفی از پردازش مواد غذایی از موتورهای هیدرولیکی استفاده می کنند تا ما بتوانیم سیستم های مختلف خود را مانند تسمه های نقاله ، تجهیزات بلند کردن و هم زدن و همچنین عملیات توزیع و بسته بندی را کار کنیم.

بسیاری از تجهیزات در بیمارستان های مدرن توسط موتورهای هیدرولیکی تأمین می شوند زیرا عملکرد روان و کارآمد تجهیزات دقیق را فراهم می کنند.


بیشتر بخوانید : راهنمای انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب 

4. کاربرد هیدرولیک در خانه

در حال حاضر در بسیاری از خانه ها از پمپ های هیدرولیک برای افزایش فشار آب و موتورهای هیدرولیکی در ماشین های ظرفشویی و لباس شویی استفاده میشود و همچنین جهت اطمینان از عملکرد آنها با میزان صدای کمتر استفاده می کنند.

5. کاربرد هیدرولیک در تفریحات!

در پارک ها و شهربازی ها عمدتا از موتورهای هیدرولیکی برای استفاده در تجهیزات سرگرمی چون ماشین های رانندگی و کنترل حرکت سواری در چرخ و فلک ها ، لوازم حرکتی هیجانی استفاده می کنند زیرا سواری نرم و مطمئن تری نسبت به دستگاه های الکتریکی یا مکانیکی را امکان پذیر میسازند.

کاربرد هیدرولیک در شهربازی

بسیاری از تئاترهای زنده از تجهیزات و وسایل هیدرولیکی استفاده می کنند تا مراحل بالا آمدن و پایین رفتن و حرکت در غرفه ها را در هنگام اجرا راحت تر کنند.

شایع ترین دلایل خرابی سیستم هیدرولیک چیست؟

هنگامی که یک سیستم هیدرولیک از کار می افتد، پیدا کردن منبع مشکل می تواند یک چالش باشد.

اگرچه سیستم‌های هیدرولیک عمدتاً از یک مخزن، موتور، پمپ، سوپاپ‌ها، محرک‌ها و سیال هیدرولیک تشکیل شده‌اند، اما هر یک از این بخش‌ها می‌تواند منبع خرابی باشد.

اگر سیستم شما خراب می‌شود، باید بدانید چرا خراب می‌شود، چگونه خرابی را پیدا کنید و چگونه آن را در آینده به خوبی اجرا کنید

تشخیص خرابی سیستم هیدرولیک اغلب آسان است – علائم می تواند شامل دمای بالا، خوانش فشار پایین و عملکرد کند یا نامنظم باشد، که مشکلاتی آشکار هستند. اما شایع ترین علل خرابی سیستم های هیدرولیک چیست؟ ما می‌توانیم بیشتر مشکلات هیدرولیک را به چند دلیل رایج که در زیر فهرست شده‌اند، ردیابی کنیم.

 • آلودگی هوا و آب
 • مشکلات دما
 • سطح و کیفیت مایعات
 • خطای انسانی

بیشتر بخوانید : عیب یابی پمپ هیدرولیک چگونه است ؟

نتیجه گیری

موتورهای هیدرولیکی مدرن را می توان در کاربردهای مختلف در خانه ، شرکت های بزرگ ، صنایع و صنایع کشاورزی و همچنین تجهیزات سنگین فضای باز و حمل و نقل مانند هواپیماها ، کشتی ها و قطارها استفاده کرد.

فروشگاه هیدرولیک نادری (هیدکالا) یکی از بزرگترین تولید کنندگان و وارد کنندگان تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک از جمله جک هیدرولیک ، جک پنوماتیک ، پمپ هیدرولیک ، پمپ پیستونی هیدرولیک ، یونیت هیدرولیک و … میباشد. جهت سفارش خرید و یا تعمیر قطعات با ما تماس بگیرید.

3 نظر در “5 کاربرد هیدرولیک در صنعت

 1. علی میزرا عبدلی گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون
  من یک سوال داشتم اگر میشه در مورد کاربرد هیدرولیک در جرثقیل بیشتر توضیح دهید

  1. mrsa گفت:

   سلام و درود آقای میرزایی
   در پاسخ به سوال شما باید گفت : انرژی مکانیکی اغلب توسط موتورهای احتراقی و یا الکترو موتورها تولید میگردد، در هیدرو پمپها تبدیل به انرژی هیدرولیکی گشته و این انرژی از طریق وسائل هیدرولیکی به قطعات کار کننده هیدرولیکی منتقل میگردد، واز این قطعات کارکننده میتوان مجددا انرژی مکانیکی را بدست آورد.

   1. میلاد گفت:

    سلام ممنون از مطالب خوب شما لطفاً در مورد کاربرد های هیدرولیک و پنوماتیک در کارخانه های تولید Mdf بگید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 10 =