مقالات

هیدرولیک دستگاه ماکارونی

هیدرولیک دستگاه ماکارونی

هیدرولیک یک عملکرد مکانیکی است که با نیروی فشار مایع کار می‌کند. حرکت مکانیکی در سیستم‌های هیدرولیک توسط مایع محصور شده پمپ شده و از طریق سیلندرهای متحرک پیستون به طور معمول تولید می‌شود. هیدرولیک در طراحی و ساخت محصولات و سایر فرآیندها تعدادی از رشته‌های مهندسی از جمله مکانیک، نرم‌افزار و الکترونیک را ترکیب می‌کند. یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های صنعتی با سیستم هیدرولیک، ماشین‌آلات به کار رفته در صنایع غذایی است. در سیستم‌های مکانیکی صنایع غذایی که حرکت چرخشی با گشتاور بالا و حرکت خطی با قدرت بالا نیاز باشد باید یک یونیت هیدرولیک و عملگرهای خطی و چرخشی در سیستم وجود داشته باشد.

هیدرولیک دستگاه ماکارونی به دلیل رعایت  بهداشت، امنیتی و اقتصادی از کیفیت بالایی برخوردار است. دستگاه‌های هیدرولیک ماکارونی ساخت سوییس، ایتالیا و سوئد هستند. در این مقاله از مجموعه هیدرولیک نادری  به بررسی سیستم هیدرولیک دستگاه ماکارونی پرداخته‌ایم.

یونیت پاورپک هیدرولیک دستگاه ماکارونی از قطعات شرکت‌‌های ایتالیایی مانند کاساپا CASAPPA ، آتوس ATOS، آرون بروینی ARON BREVINI، دوپلماتیک DUPLOMATIC  و بوندیولی BONDIOLI  و سیستم‌های سوییسی پانند پارکر PARKER  و سیستم‌های سوئدی مانند رکسروت REXROTH  ساخته شده است. 

در قسمت هیدرولیک ماشین ماکارونی بیشتر حرکات به وسیله جک هیدرولیک انجام می‌شود. جلوی دستگاه برای تعویض غالب یک جفت جک بزرگ وجود دارد که اصلی‌ترین حرکت هیدرولیک است. در قسمت جلویی دستگاه برای حرکت قسمت مکانیکی معروف به کله گاوی دو جفت جک کوچک وجود دارد و برای حرکت کالسگه متحرک دستگاه جک‌هایی وجود دارد. برای آزاد کردن الکتروموتورهای اصلی دو جک بزرگ در قسمت پشتی دستگاه وجود دارد. برای آزاد کردن قفل الکتروموتورها در سیستم دو جک کوچک وجود دارد. با توجه به تکنولوژی و سال ساخت دستگاه ماکارونی در مدل‌های ایتالیایی و سوییسی تعداد این حرکات و جک‌ها می‌تواند، بیشتر باشد. تمامی این حرکات با یک شیرآلات برقی و یک یونیت هیدرولیک انجام می‌شود.

سیستم هیدرولیک ماکارونی چگونه رفتار می‌ کند؟

سیستم هیدرولیک یک فناوری درایو است که برای از بین بردن انرژی در آن از مایع استفاده می‌شود. محرک‌های الکتریکی مانند سیلندرهای هیدرولیک، از نظر تئوری سیال‌ غیرقابل انعطاف هستند و به اندازه کابل مسیر سیال می‌تواند، انعطاف‌پذیر باشد. 

سیستم‌های هیدرولیکی در وسایل نقلیه، تجهیزات ساختمانی، ساختمان‌ها و محیط‌های صنعتی استفاده می‌شوند‌‌. اصلی‌ترین استفاده‌کنندگان تجهیزات هیدرولیکی، کارخانه‌های پردازش فولاد، رباتیک و تولید کاغذ هستند. برای ایجاد حرکت یا حرکت تکرار شونده به عنوان یک روش موثر و مقرون به صرفه عبور از تجهیزات مبتنی بر سیستم هیدرولیک دشوار است.

هیدرولیک می‌تواند اصطلاحی برای مطالعه نحوه عملکرد مایعات باشد؛ ولی بسیاری از افراد با شنیدن هیدرولیک به فکر استفاده از آن در مهندسی می‌افتند.  برای تامین نیروی موتور سیستم‌های هیدرولیک با استفاده از مایع تحت فشار کار می‌کنند. این پرس‌های هیدرولیکی مقدار کمی مایع را به منظور تولید مقدار فشار زیاد تحت فشار قرار می‌دهند. این فشار آن را در طرف دیگر کانتینر به یک پیستون وادار می‌کند. این انرژی را به پیستون انتقال می‌دهد و آن را مجبور می‌کند تا به سمت بالا چیزی را بلند کند. 

از آن جا که فشار روی آب باعث نمی‌شود آن به عقب جریان پیدا کند، پیستون هیچ‌گاه نمی‌تواند، برعکس حرکت کند مگر این که فشار آزاد شده باشد. در واقع تا زمانی که کاربر سیستم بخواهد از آنچه پیستون بلند می‌کند، ایمن است. به طور مثال اگر پیستون‌ها شاخه‌های لیفتراک را بالا ببرند و تا زمانی که فشار هیدرولیک آزاد نشود، آن‌ها بلند خواهند ماند.

دستگاه ماکارونی

جوزف براما، پدر هیدرولیک

جوزف یک فرد کاردان بود که به عنوان یک قفل‌ساز، نجار و کشاورز کار می‌کرد؛ ولی به اختراع و بهبود طراحی اختراعات دیگر علاقه زیادی داشت. قفل راما را وی اختراع و توسعه داد و در آن زمان امن‌ترین قفل محسوب می‌شد که در سال ۶۷ رکود را نگاه داشت. پرس هیدرولیک از سال 1647 از اصل پاسکال استفاده می‌کند که در یک سیستم بسته فشار ثابت است. برای مدتی این شناخته شده بود؛ ولی هیچ کس متوجه نبود تا قبل از چاپ براما ماشین تا چه اندازه کارآمد و کارا است. پرس هیدرولیک به نام براما پرس هنوز شناخته می‌شود. 

مهندس انگلیسی و مکانیک جوزف براما کاربردهای عملی قانون پاسکال را آغاز کرد اصلی که ریاضیدان فرانسوی بلیز پاسکال آن را ایجاد ‌کرد. بر اساس قانون پاسکال هنگامی که در یک مایع محدود فشار وجود داشته باشد یک افزایش برابر در هر نقطه دیگری وجود دارد. بنابراین یک پرس هیدرولیک به عنوان نیروی خود از مایعات استفاده می‌کند. در سال ۱۷۹۵ اولین دستگاه پرس هیدرولیک را به ثبت رساند و حق ثبت اختراع را دریافت کرد. مطبوعات براما امروزه به طور گسترده موفق شده است و اصول براما در صنعت ابزار ماشین در مورد هیدرولیک استفاده می‌شوند. 

هیدرولیک نادری انواع محصولات هیدرولیک و پنوماتیک را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار مشتریان می‌گذارد. همچنین خدماتی مانند تعمیر محصولات هیدرولیک هم ارائه می‌دهد.

قطعات یک سیستم هیدرولیک

سیستم‌های هیدرولیک از چهار جز اصلی که حاوی مایع هستند، تشکیل شده است و با فشاری که وارد می‌کنند انرژی تولید شده را برای استفاده عملی تبدیل به انرژی مکانیکی می‌کنند.

مخزن

مایع در مخزن نگهداری می‌شود. مخزن باعث انتقال گرما به سیستم هیدرولیک می‌شود و از مایع ذخیره شده هوا و انواع مختلف رطوبت را حذف می‌کند.

پمپ

پمپ انرژی مکانیکی را به داخل سیستم انتقال می‌دهد. این کار با حرکت دادن مایع در مخزن انجام می‌شود. پمپ‌های هیدرولیک انواع مختلفی دارند که هر کدام با روش کمی متفاوت کار می‌کنند. با این حال، همه پمپ‌ها از طریق فشار بر اساس همان اصل اساسی حرکات مایعات کار می‌کنند. برخی این نوع پمپ‌ها، شامل پمپ‌های پره‌ای، پمپ‌های پیستونی و پمپ‌های دنده‌ای می‌شوند.

سوپاپ‌ها

برای راه‌اندازی، هدایت محل حرکت مایع و توقف سیستم از شیرهای موجود در سیستم استفاده می‌شود. شیرآلات حاوی تعدادی قرقره هستند و ممکن است به وسیله روش‌های الکتریکی، مکانیکی، پنوماتیک، هیدرولیکی و دستی فعال شوند.

محرک‌ها

انرژی هیدرولیکی را این دستگاه‌ها می‌گیرند و برای استفاده دوباره تبدیل به انرژی مکانیکی می‌کنند. این کار روش‌های گوناگونی انجام خواهد شد. در این سیستم ممکن است برای تولید حرکت چرخشی از یک موتور هیدرولیکی استفاده شود یا این که با استفاده از یک سیلندر هیدرولیکی می‌توان حرکت خطی ایجاد کرد. همچنین چند نوع حرکت مختلف برای عملکردهای خاص وجود دارد.

انواع سیستم هیدرولیک

سیستم‌های هیدرولیک در صنعت کاربردهای فراوانی دارند. مانند هیدرولیک دستگاه ماکارونی، به همین دلیل سیستم هیدرولیک در دو مدل سیستم هیدرولیک متحرک Mobile و سیستم هیدرولیک ثابت Stationar  وجود دارد. به سیستم‌هایی که به جابه‌جایی نیازی نداشته باشند، سیستم هیدرولیک ثابت گفته می‌شود مانند پرس هیدرولیک، به سیستم‌هایی که به جابه‌جایی نیاز داشته باشند، سیستم هیدرولیک متحرک گفته می‌شود مانند سیستم هیدرولیک خودروهای سنگین،

از لحاظ اصول کنترلی سیستم‌های هیدرولیکی شامل سیستم‌های هیدرولیک حلقه بسته Closed loop  و سیستم‌های هیدرولیک حلقه باز Open loop  می‌شوند. به سیستم‌هایی که هیچ فیدبکی از سیستم گرفته نمی‌شود، سیستم‌های کنترلی حلقه باز گفته می‌شود.  سیستم‌هایی که از سیستم فیدبک گرفته می‌شوند سیستم‌های کنترلی حلقه بسته نام دارند. محل فیدبک‌گیری در سیستم‌های هیدرولیکی عملگر هیدرولیکی است. 

 

سیستم هیدرولیک با استفاده از فشار مایع انرژی تولید شده را تبدیل به انرژی مکانیکی می‌کند. این سیستم در صنایع مختلفی کاربرد دارد. یکی از این صنایع، صنایع غذایی است مانند هیدرولیک دستگاه ماکارونی، دستگاه‌های تولید ماکارونی ساخت سوییس، ایتالیا و سوئی هستند. بیشتر حرکات در قسمت هیدرولیک دستگاه ماکارونی به وسیله جک انجام می‌شود و برای تعویض غالب یک جفت جک بزرگ در جلوی دستگاه وجود دارد. 

پدر هیدرولیک جوزف براما است. سیستم‌های هیدرولیکی در محیط‌های صنعتی، ساختمان‌ها، تجهیزات ساختمانی و وسایل نقلیه استفاده می‌شوند. سیستم‌های هیدرولیک در دو مدل ثابت و متحرک وجود دارند. به سیستم‌هایی مانند پرس هیدرولیک که به جابه‌جایی نیاز ندارند، سیستم هیدرولیک ثابت گفته می‌شود و به سیستم‌های هیدرولیک خودروهای سنگین که به جابه‌جایی نیاز دارند، سیستم هیدرولیک متغیر گفته می‌شود. برای خرید انواع محصولات هیدرولیک و پنوماتیک کافی است با هیدرولیک نادری ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − پنج =