مقالات

مراقبت و نگهداری سیستم هیدرولیک

مراقبت و نگهداری از سیستم هیدرولیک

مراقبت و نگهداری سیستم هیدرولیک قبل از هر چیز نیاز به دانش کافی دارد. اینکه یک متخصص کاملا با آن آشنایی داشته باشد و همه اجزا و قطعات یک سیستم هیدرولیک را بشناسد. اما سیستم هیدرولیک چیست ؟ بهتر است در ابتدای کار با تعریف سیستم های هیدرولیکی آشنا شویم.

تعریف سیستم های هیدرولیک

این سیستم عملکرد مکانیکی دارد البته با این تفاوت که با کمک فشار مایع هیدرولیک این عملکرد حاصل خواهد شد. در یک سیستم هیدرولیکی مانند پمپ هیدرولیک، حرکت و عمل مکانیکی با کمک مایع، پمپاژ شده و از طریق پیستونها و سیلندر حرکت مورد نظر صورت می گیرد. به طور خلاصه هیدرولیک یعنی انجام کار و حرکت با کمک حرکت مایع تحت فشار.

با این روند انجام هرگونه کار مکانیکی بسیار آسانتر خواهد شد. علاوه بر سادگی کار، توان انجام کار با کمک سیستم هیدرولیک چندین برابر می تواند باشد.با کمک سیستم هیدرولیک انجام اغلب فعالیت ها و حرکات مکانیکی بسیار راحت‌تر خواهد شد.

سیستم های هیدرولیک

مراقبت و نگهداری از سیستم های  هیدرولیک

سیستم هیدرولیک دارای اجزای بخصوصی است که باید به طور کامل آنها را شناخت و با عملکرد آنها آشنا شد. همه سیستم های هیدرولیکی از اجزای مشابهی تشکیل شده اند شامل:

  • پمپ هیدرولیک
  •  سیلندر
  • مخزن
  • شیر یک طرفه
  • شیر کنترل
  •  شیر فشار شکن

اشتباهات رایج در مراقبت و نگهداری از سیستم های هیدرولیکی

با اجزای سیستم هیدرولیک تا حدودی آشنایی پیدا کردیم. می رسیم به اینکه چطور از این اجزا مراقبت و نگهداری کنیم؟

روغن هیدرولیک

مراقبت و نگهداری سیستم هیدرولیک در ابتدای کار با مراقبت از روغن هیدرولیک شروع می شود. عدم وجود روغن در این سیستم ها به منزله عدم فعالیت کل سیستم است. روغن می تواند مانع از فرسایش و اصطکاک بین اجزا شود، گرمای ایجاد شده را منتقل می نماید، سبب انتقال انرژی می شود، از زنگ زدگی قطعات جلوگیری به عمل می آورد.

برای آنکه بتوانید به بهترین نحو از روغن سیستم هیدرولیک استفاده نمایید، باید 4 رکن را در ارتباط با روغن در نظر بگیرید:

  • دما
  • تمیزی کل سیستم
  • تمیزی روغن
  • کیفیت و آنالیز ترکیبات روغن

اگر دمای روغن سیستم هیدرولیک از حد مجاز( 45 درجه با 5 درجه اختلاف بالا یا پایین) بیشتر شود، روغن اکسید شده و لجن در سیستم ته نشین می شود و هزاران مشکل دیگر بوجود می آورد.

اگر دما از حد نرمال خیلی پایین تر باشد، میعان بخار آب اتفاق می افتد. به همین دلیل باید سیستم هیدرولیکی به طور اتومات با نوسانات دمایی روغن فعال شود.

نظافت سیستم هیدرولیک و پاک کردن آن از هرگونه گرد و غبار و اجزای ریز و درشت، می تواند در حرکت بهتر روغن نقش داشته باشد.

تمیزی روغن سیستم هیدرولیک هم می تواند باعث کیفیت و کارایی بالاتر روغن می شود. به این منظور باید در ارتباط با نحوه انبارداری، نگهداری در مخازن مخصوص، تمیزی فیلتر حتما دقت عمل به خرج داد.

آنالیز روغن سیستم هیدرولیک چون در ایران برای همه مصرف کنندگان امکانپذیر نیست، بهتر است روغن را هر 3 ماه در میان نمونه بگیرید و خودتان ظاهر و کیفیت آن و مخلوط نشدنش با آب و مواد دیگر را مورد ارزیابی قرار دهید.

تعویض روغن در زمان نامناسب

همچنین بخوانید : چگونه از داغ شدن سیستم های هیدرولیک جلوگیری کنیم؟

مراقبت از کل سیستم هیدرولیک

مراقبت و نگهداری سیستم هیدرولیک با مراقبت از روغن آن شروع می شود. به همین دلیل حتما باید سطح روغن را در فواصل کوتاه ارزیابی کنید. سوراخ ورود هوا به مخزن را بررسی کنید تا بسته نشده باشد. فیلترها را از نظر اینکه کثیف نشده باشند و یا تغییر ظاهر نداده باشند، کنترل کنید. مراقب باشید نشت روغن نداشته باشید. دمای روغن را به طور مرتب چک کنید. دقت کنید کف در روغن هیدرولیک موجود نباشد.

صدای پمپ سیستم هیدرولیک را مورد توجه قرار دهید تا کاویتاسیون و هواکشیدن پمپ اتفاق نیفتد.(کاویتاسیون به معنی آزاد شدن هوا در داخل پمپ بوده که به صورت انفجاری به دیواره پمپ برخورد می کند).

دمای بدنه سیستم هیدرولیک را کنترل کنید. اگر بیش از حد مجاز باشد یعنی شیر به درستی کار نمی‌کند. دمای موتور را هم چک کنید.

مراقبت از کل سیستم هیدرولیک

همچنین بخوانید: اجزای سیستم هیدرولیک چیست؟

اشتباهات رایج در مراقبت و نگهداری از سیستم های هیدرولیکی

اشتباه در مراقبت و نگهداری سیستم هیدرولیک می تواند صدمات جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد آورد. این اشتباهات می تواند عمر دستگاه و قطعات آن را کم کند، هزینه ها را افزایش دهد و حتی منجر به خرابی شود.

اولین اشتباه در سیستم هیدرولیک تعویض بیجای روغن هیدرولیک است. اگر پارامترهای مراقبت از روغن را رعایت کنید، به طور حتم نیازی به تعویض بیجای روغن که هزینه زیادی برای شما به همراه دارد، نخواهید داشت.

دومین مورد می تواند ناشی استفاده اشتباه روغن هیدرولیک باشد. استفاده از روغن درست و مناسب عمر دستگاه و اجزای سیستم را افزایش دهد.

فیلترهای سیستم هیدرولیک را باید درست در زمان خودش تعویض کنید. اگر زود آنها را عوض کنید در حالی که می توانستید هنوز از آنها استفاده کنید، متحمل هزینه اضافه شده اید. اگر هم دیرتر تعویض شوند، ممکن است فیلترها مسدود شوند و کل سیستم هیدرولیک از بین برود.

یعنی با مسدود شدن فیلترها مایع هیدرولیک از فیلتر عبور نمی کند. به همین دلیل مواد آلاینده می توانند به راحتی اجزای سیستم را نابود کنند.

 

همچنین بخوانید : تفاوت سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک چیست؟ 

جمع بندی

مراقبت و نگهداری سیستم هیدرولیک می تواند علاوه بر اینکه از احتمال وارد شدن خسارت به سیستم شما جلوگیری کند، می تواند هزینه نگهداری و تعویض شما را هم به حد چشمگیری کاهش دهد.

هر سیستم هیدرولیکی می تواند کمک شایانی به بهتر شدن کیفیت زندگی ما کند. سادگی کار با یک سیستم هیدرولیک اولین و مهمترین مولفه ای است که توانسته به این اندازه استفاده از این سیستم ها را فراگیر کند.

با مراقبت به جا از اجزای یک سیستم هیدرولیکی می توان ماندگاری کل سیستم را برای مدت طولانی بالا برد. مهمترین بخش برای مراقبت از یک سیستم هیدرولیکی به محافظت و توجه به مایع هیدرولیک برمی گردد که در قسمت های قبل برای شما چگونگی این روند محافظتی را توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 17 =