مقالات

تانک هیدرولیک چیست؟

تانک هیدرولیک

در سیستم‌های هیدرولیکی برای ذخیره کردن روغن مورد نیاز از تانک هیدرولیک استفاده می‌شود. برای ساخت تانک هیدرولیک از ورقه‌های فولادین استفاده شده است و به دو صورت باز و بسته وجود دارد. تانک باز به تانکی گفته می‌شود که سیال داخل آن با اتمسفر ارتباط دارد؛ ولی تانک بسته تانکی است که سیال داخل آن با اتمسفر ارتباطی ندارد. به طور مثال در تانک نوع بسته زمانی که سیلندر باز می‌شود سطح داخل تانک به سمت پایین و هنگامی که سیلندر بسته می‌شود، سطح روغن داخل تانک به طرف بالا حرکت می‌کند.

هنگامی که از حد نصاب ارتفاع روغن داخل تانک هیدرولیک پایین‌تر باشد، پمپ هیدرولیک به داخل خود هوا را می‌کشد که این می‌تواند به اعضای سیستم هیدرولیک آسیب برساند. به طور کلی سطح روغن در تانک هیدرولیک باید در حد نصاب معینی باشد و بازرسی آن به طور مستمر انجام شود. در این مقاله از هیدرولیک نادری به بررسی تانک هیدرولیک پرداخته‌ایم.

از مشخصات مخزن هیدرولیک به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد: 

در مخزن هیدرولیک مراحل زیر انجام می‌شود:

انواع تانک هیدرولیک

 انواع تانک هیدرولیک شامل دو گزینه زیر می‌شوند:

  • تانک هیدرولیک بدون فشار

روی تانک یک فیلتر هوا نصب شده است که هوای داخل مخزن هیدرولیک از آن عبور می‌کند. این نوع تانک در صنایع استفاده می‌شود و یک فیلتر تنفسی هوا دارد. معمولا از کیسه‌های هوایی و دیافراگمی در محیط‌های بسیار آلوده در آن استفاده می‌شود. 

  • مخزن تحت فشار

تانک‌های هیدرولیک تحت فشار در فشارهای بین 0.35 تا ۱.۴ بار کار می‌کنند. ممکن است فشار شارژ لازم را یک کمپرسور باد کوچک به وجود آورد. جایی که حجم روغن داخل مخزن (هیدروموتور) مقدار کمی تغییر پیدا می‌کند بر روی تانک یک شیر فشارشکن معمولی نصب می‌شود تا فشار هوای بالای تانک در اثر تغییر درجه حرارت بتواند، کنترل شود. با کمک این مخزن می‌توان به پمپ اصلی یک فشار کمکی داد تا تماس با هوای جو مانع از آلودگی روغن شود. اگر به دنبال خرید بهترین تانک هیدرولیک با قیمت مناسب هستید، کافی است با مجموعه هیدرولیک نادری ارتباط بگیرید.

انواع تانک هیدرولیک

اندازه تانک هیدرولیک

ظرفیت تانک هیدرولیک باید به صورتی باشد که خود را مطابق با تغییرات حجم مایع در سیستم کند. اندازه سطح جانبی مخزن هیدرولیک باید به صورتی طراحی شده باشد که در خنک‌کاری روغن موثر باشد. 

  • اگر اندازه مخزن از اندازه مورد‌نیاز بیشتر باشد به زمان بیشتری برای گرم شدن در هوای سرد نیاز است. علاوه بر این باعث افزایش فضای اشغال شده می‌شود. همچنین قیمت مخزن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین موجب ایجاد مشکل برای استارت دستگاه می‌شود. حداقل ظرفیت مخزن هیدرولیک باید دو برابر دبی پمپ باشد و از حداقل ظرفیت نباید کمتر باشد؛ چون برای تغییرات حجم در سیستم کافی نیست. 
  • ظرفیت مخزن هیدرولیک باید بین سه تا چهار برابر دبی پمپ در دقیقه باشد. در صنایع خودرو استفاده می‌شود. 
  • ظرفیت مخزن باید دو تا ۱۵ لیتر بر توان موتوری باشد. اگر به فشار بسیار بالا نیاز باشد از این نوع مخزن هیدرولیک استفاده می‌شود. در این حالت ظرفیت مخزن زیاد خواهد شد. 

هیدرولیک نادری بزرگترین مجموعه فروش و تعمیرات پمپ های هیدرولیک و هیدروموتور

شکل و طرح مخزن هیدرولیک

روی مخزن یک دریچه هوا و یک دریچه ورود روغن نصب شده است. این دو دریچه بر روی مخازن با یکدیگر ترکیب می‌شوند و یک دریچه خروجی هوا بر روی مخزن هوا وجود دارد. در هنگام پر کردن مخزن هیدرولیک به کندی مخزن پر می‌شود؛ ولی دریچه خروجی هوا باعث می‌شود با سرعت بیشتری مخزن پر شود. 

به این ترتیب مقداری گرد‌وخاک در هنگام پر کردن مخزن وارد سیستم می‌شود. علاوه بر این برای پر شدن سریع مخزن شما می‌توانید از روی تانک درپوش فیلتر هوا را بر دارید که در این صورت هم مقداری گرد‌وخاک وارد سیستم می‌شود. برای ورود مایع بهتر است بر روی تانک یک دریچه مخصوص قرار داده شود که کوپلینگ و پالایه خاص داشته باشد. در این حالت از میان فیلتر تمام مایل عبور می‌کند و تمیز می‌شود. 

در محیط‌‌های بسیار آلوده از مایع به خوبی می‌توانید با استفاده از یک تانک کاملا آب‌بندی شده، محافظت کنید. در این حالت روی سطح روغن یک کیسه هوا به گونه‌ای قرار می‌گیرد که هوا با تغییر سطح مایع به داخل و خارج هدایت می‌شود.

نکته‌های قابل توجه در خصوص مخزن‌های هیدرولیک

نکته‌های قابل توجه در خصوص مخزن‌های هیدرولیک شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

فیلتر (صافی) خط مکش پمپ باید در جای مناسب زیر سطح روغن و حدود یک تا دو سانتی‌متر در بالای کف مخزن باشد تا مانع ورود هوا به داخل مخزن شود.

در خط مکش یک نشان دهنده خطا نسبی منصوب می‌شود و مسدود کردن فیلتر هم اعلام خواهد شد.

خط برگشت اصلی باید در سطح زیر روغن قرار بگیرد تا از کف کردن روغن جلوگیری شود. به عبارت دیگر باید در ناحیه مقابل خط‌مکش قرار بگیرد.

فشار اتمسفر در مخازن ساده باعث می‌شود در درون خط‌مکش سیال رانده شود. بنابراین مخزن هیدرولیک با اتمسفر به طور دائم از راه مجاری تنفسی در تماس است.

برای این که از ورود ذرات جامد و سایر آلودگی‌ها به درون مخزن جلوگیری شود. فیلتر صافی در لوله تغذیه مخزن هیدرولیک باید وجود داشته باشد.

برای این که ارتفاع روغن در مخزن‌های هیدرولیک را مشاهده کنید یک شاخص شیشه‌ای باید نصب شود.

در حداقل‌ترین سطح و پایین‌ترین نقطه از مخزن مجرای خروجی باید نصب شود تا به طور کامل تخلیه آن انجام شود.

جداره داخلی مخزن هیدرولیک باید رنگ‌آمیزی شود تا دچار زنگ‌زدگی نشود.

ابعاد تانک هیدرولیک به چه صورت است؟

شرایط برای خروج هوا، ته نشین شدن ذرات خارجی و آلودگی‌ها در مخزن هیدرولیک باید وجود داشته باشد. مخزن هیدرولیک باید قدرت پذیرش تمام روغن موجود در سیستم را داشته باشد. تانک هیدرولیک نباید بگذارد ذره‌ای هوا وارد پمپ شود و باید سطح روغن را در بالاترین نقطه قرار دهد.

سطح جانبی مخزن باید به اندازه کافی باشد تا بتواند مقدار حرارت مخزن را دفع کند. به مقدار ۱۰ درصد از تمام ظرفیت باید در بالای مخزن وجود داشته باشد تا در زمان خاموش کردن سیستم تخلیه ثقلی خطوط روغن و انبساط حرارتی روغن انجام شود. 

حجم مخزن باید به حدی باشد تا بدون در نظر گرفتن جریان برگشتی توانایی تامین ورودی سیستم انجام شود. اگر حجم تانک بیش از اندازه کوچک باشد سیال با هوا مخلوط می‌شود که این می‌تواند، باعث آسیب دیدن پمپ شود. 

اگر به دنبال بهترین تانک هیدرولیک هستید کافی است با مجموعه هیدرولیک نادری ارتباط بگیرید.

برای ذخیره روغن موردنیاز در سیستم‌های هیدرولیک از تانک هیدرولیک استفاده می‌شود. برای این که در مدار هیدرولیک هر گونه تغییر حجم کنترل شود، مخزن باید فضایی کافی داشته باشد. مخزن هیدرولیک باید به صورتی باشد که هوا و مواد زائد روغن به راحتی جدا شوند. نشتی سیستم را بتواند، جبران کند‌. 

مخزن هیدرولیک در دو نوع بدون فشار و تحت فشار وجود دارد. ظرفیت مخزن باید سه تا چهار برابر دبی پمپ باشد. ظرفیت تانک باید دو تا ۱۵ لیتر بر توان موتوری باشد. یک دریجه ورود هوا و یک دریجه ورود روغن باید روی مخزن وجود داشته باشد. هنگام پر کردن روغن، مخزن به کندی پر می‌شود؛ ولی دریجه هوای روی تانک باعث می‌شود با سرعت بیشتری مخزن پر شود. مجموعه ما (هیدرولیک نادری) انواع محصولات هیدرولیک مانند همین تانک هیدرولیک را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار مشتریان می‌گذارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =