مقالات

ساخت تابلو برق با یونیت هیدرولیک

انواع تابلو برق با یونیت هیدرولیک

برای نگهداری و محافظت از تجهیزات برقی در برابر گرد‌وغبار، باران، رطوبت و حیوانات از محفظه‌ای به نام تابلو برق استفاده می‌شود. تابلو برق با یونیت هیدرولیک با هدف کنترل و مدیریت سیستم‌های هیدرولیکی ساخته می‌شود. 

 دستگاه‌های صنعتی مانند یونیت هیدرولیک و کنترل برق ساختمان به عملکرد تجهیزات داخل تابلو برق وابسته هستند. سیم، کابل، ترانس، سوییچ، کلید برق، کنتاکتور، تایمر، رله، شینه و فیوز از قطعاتی محسوب می‌شوند که داخل تابلوهای برق وجود دارند و هر کدام وظایف خاصی را انجام می‌دهند. برای توزیع و انتقال ایمن انرژی الکتریکی وجود این نوع تابلوها ضروری است. 

برای ساخت بدنه تابلو برق از فلزاتی که مقاوم و محکم هستند و مقاومت بالایی در برابر بار و فشار دارند، استفاده می‌شود. به همین دلیل در برابر بارهای سنگین تابلو برق شکسته نمی‌شود و خراب نخواهد شد. همچنین از روکش‌های مقاومی مانند ژئوممبران در سازه‌های هیدرولیکی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و گرد‌وغبار به داخل تابلو استفاده می‌شود. این روکش‌ها در برابر عوامل محیطی مانند حرارت، آب و گرد‌وغبار مقاوم هستند. در این مقاله از مجموعه هیدرولیک نادری به بررسی انواع تابلو برق یونیت هیدرولیک پرداخته‌ایم.

از تجهیزات موجود در تابلو برق می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

فیوز

فیوز از مدار در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت می‌کند. به طوری که اگر جریان در مدار افزایش پیدا کند، فیوز می‌سوزد و جریان الکتریکی قطع خواهد شد.

بیمتال

بیمتال در صورت افزایش دما جریان را قطع می‌کند.

کلید مینیاتوری

در مواقع اضافه بار و اتصال کوتاه جریان برق را قطع می‌کند. بعد از قطع جریان کلید مینیاتوری به سیستم باز می‌گردد و نمی‌سوزد.

کلید حرارتی

در برابر اضافه بار و عدم تعادل فاز از موتورهای الکتریکی محافظت می‌کند.

کنتاکتور

برای کلید‌زنی در مدار استفاده می‌شود.

کلید نشتی جریان یا کلید محافظ جان

بعد از ایجاد نشتی در جریان این کلید در برابر برق گرفتگی و شوک الکتریکی از انسان محافظت می‌کند.

تایمر

در مواقع مناسب برای ارسال سیگنال زمان را مدیریت می‌کند.

PLC

کنترل و نظارت بر سیستم را انجام می‌دهد.

داکت کابل

پوششی برای حفاظت از سیم‌کشی تجهیزات داخل تابلو برق است.

سوئیچ الکتریکی

به صورت دستی با استفاده از سوئیچ الکتریکی جریان را می‌توان قطع یا وصل کرد.

انواع تابلو برق با یونیت هیدرولیک

پیشنهاد هیدکالا: مشاهده انواع هیدروموتور اوربیتالی [خرید + قیمت]

انواع تابلو برق از نظر سطح ولتاژ

انواع تابلو برق از نظر سطح ولتاژ شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

تابلو برق فشار متوسط

ین یک تا ۳۶ کیلو وات جریان ولتاژ این تابلو برق‌ها است و مونتاژ آن‌ها به شکل چند سلولی خواهد بود. کلیدهای جداکننده زمین، رله، کلیدهای قدرت، باس بار و ترانسفورماتورهای اندازه‌گیری جریان از تجهیزات این نوع تابلوها برق‌ها محسوب می‌شوند. تابلو برق فشار متوسط کمپکت، تابلو برق فشار متوسط کشویی و تابلو برق فشار متوسط سنتی از انواع تابلو برق فشار متوسط هستند.

تابلو برق فشار ضعیف

در ساختمان‌های مسکونی و خانه‌های کوچک استفاده می‌شود و از رایج‌ترین تابلوهای برق است. کیفیت تجهیزات برق و عمر آن‌ها با این تابلوها افزایش پیدا می‌کند. استفاده از این تابلوهای برق باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. نشانگر، تنظیم‌کننده، کنترلی، حفاظتی و تجهیزات اندازه‌گیری روی این وسیله قرار می‌گیرند تا اتصالات الکتریکی و مکانیکی ساختمان را کنترل کنند. کمتر از ۱۰۰۰ ولت سطح ولتاژ این نوع تابلوها است و در انواع مختلف زیر وجود دارد:

انواع تابلو برق با یونیت هیدرولیک

برای این که در برابر رطوبت و گردو‌خاک در عملکرد تابلوهای برق یونیت‌های هیدرولیک تغییراتی ایجاد نشود از ip (Ingress Protection) با درجه‌های مختلف برای روکش‌های بدنه (ژئوممبران در سازه‌های هیدرولیک) استفاده می‌شود. درجه‌های مختلف  ip باعث شده‌اند، مقاومت تابلو‌های برق با یونیت هیدرولیک در برابر عوامل محیطی مانند نفوذ گرد‌وغبار و آب متفاوت باشد. به طور مثال تابلوهای برق یونیت هیدرولیک IP65 یا بالاتر مقاومت قابل قبولی در برابر گرد‌وغبار و نفوذ آب دارند و در محیط‌های نسبتا خشک و مرطوب استفاده می‌شوند. از انواع تابلو برق یونیت هیدرولیک می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد: 

تابلوهای برق صنعتی

این نوع تابلوهای برق در صنایع مختلف برای مدیریت و کنترل تجهیزات برقی و الکترونیکی استفاده می‌شوند.‌ این تابلوها شامل قطعات الکتریکی مختلف مانند آمپر‌گیرها، ولتاژگیرها، آمپرسنج‌ها، ولتاژسنج‌ها، رله‌ها، کنترلرها و مدارهای قدرت می‌شوند.

تابلوهای کنترل

تابلوهای کنترل که در زمینه الکترونیک و الکتریک استفاده می‌شوند، برای ساخت آن‌ها به دانش فنی و تجربه کافی نیاز است و برای ساخت این نوع تابلوهای برق طراحی کنترلی تابلو و نقشه الکتریکی باید انجام شود. نقشه‌های طراحی تابلوهای کنترل شامل تمامی جزئیات مربوط به کنترل تابلو، کابل‌های برقی و تمامی قطعات الکترونیکی و الکتریکی می‌شوند.

تابلوهای توزیع

تابلوهای توزیع برق مقاومت خیلی زیادی در برابر پوسیدگی، شوک، ضربه و خوردگی دارند؛ چون از موادی مانند فایبرگلاس، رزین ترکیبی، فلزی و پلاستیکی ساخته شده‌اند و از وزن سبک و قابل‌حملی برخوردار هستند.

سایر تابلوهای برق با یونیت هیدرولیک

از سایر تابلوهای برق یونیت هیدرولیک به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

تابلوهای خازنی (اصلاح ضریب قدرت)

این نوع تابلوهای برق به منظور بهبود کیفیت برق و افزایش کارایی سیستم‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. خازن‌هایی با قدرت بالا در این نوع تابلوهای برق وجود دارند که این برای کاهش ضریب توان پرتابیده شده در شبکه ضروری خواهند بود. در یک سیستم با افزایش تعداد تجهیزات الکتریکی ضریب توان کاهش پیدا می‌کند و امکان بهبود ضریب توان با استفاده از تابلوهای خازنی وجود دارد و موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. خازن‌هایی که در این نوع تابلوها وجود دارند به شکل پارالل یا سری به شبکه برق متصل می‌شوند و بهبود ضریب توان با ایجاد جریان‌های راه‌اندازی وجود دارد.

تابلوهای چنج‌آور Changover Panels

برای اتصال بار در این نوع تابلوهای برق به یکی از دو منبع تامین برق موجود در یک مدار نیاز است و طراحی آن به صورت دستی و اتوماتیک خواهد بود.

انواع تابلوهای کنتاکتوری با یونیت هیدرولیک

از انواع تابلوهای کنتاکتوری با یونیت هیدرولیک به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

تابلو کنتاکتوری راه‌اندازی تک ضرب

برای کنترل سیستم‌های برقی و الکترومکانیکی از این نوع تابلو برق با یونیت هیدرولیک استفاده می‌شود و برای راه‌اندازی و خاموش کردن موتور برق در شرایط مشخص به کار برده خواهد شد.

تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی ستاره مثلث

برای مدیریت سیستم‌های موتورهای الکتریکی استفاده می‌شوند و در زمان راه‌اندازی برای افزایش پایداری موتور در طول زمان و کاهش جریان موتور به کار برده خواهند شد.

تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی راستگرد و چیگرد

برای کنترل و مدیریت سیستم‌های الکترومکانیک استفاده می‌شوند و برای تغییر جهت چرخش موتور هم کاربرد دارند.

تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی جرثقیل

برای مدیریت سیستم‌های جرثقیل، برای چرخش راستگرد، چیگرد، کنترل حرکت بالا و پایین و سرعت جرثقیل این نوع تابلوهای کنتاکتوری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی پمپ‌های آب

این تابلوها برای تنظیم فشار و جریان آب، روشن و خاموش کردن پمپ، کنترل و مدیریت سیستم‌های پمپ‌های آب استفاده می‌شوند.

تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی سونا، جکوزی و استخر

این نوع تابلوها برای کنترل دمای آب، کنترل سیستم هواکش، تنظیم سرعت پمپ، روشن و خاموش کردن سیستم و کنترل دمای آب به کار برده می‌شوند.

تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی بالابر سیم بکسلی و هیدرولیکی

این نوع تابلوها برای کنترل سیستم ایمنی، تنظیم سرعت حرکت، کنترل حرکت بالابر و سیم بکسلی کاربرد دارند.

هیدرولیک نادری بزرگترین مجموعه  تعمیر و فروش انواع محصولات هیدرولیک در ایران
 برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت کافیست با شماره های روی سایت تماس حاصل نمایید.

کاربرد تابلو برق در سیستم هیدرولیک

تابلو کنترل در یک سیستم برای کنترل و مدیریت دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود.  اجزای مختلف یونیت را تابلوهای برق می‌توانند، کنترل ‌کنند تا بتوانند فشار و دیگر اجزای سیستم را کنترل ‌‌نمایند. الکتروموتورها در این سیستم برای درایو پمپ‌ها و سایر تجهیزات هیدرولیکی استفاده می‌شوند. 

کنترل الکتروموتورها در تابلوهای برق از طریق اینوترها یا به طور مستقیم انجام می‌شوند تا تنظیم  قدرت و سرعت آن‌ها انجام شود. در سیستم هیدرولیکی سنسورها دما، جریان، فشار و سایر پارامترها را اندازه‌گیری می‌کنند. سیگنال‌هایی که از سنسورها دریافت می‌شوند به تابلو کنترل ارسال و دستورات موردنیاز را به کنترل سیستم با استفاده از رله‌ها و PLC ارسال می‌کنند. 

تابلو برق برای کنترل فشار و کنترل میکروسوئیچ‌ها در سیستم هیدرولیکی استفاده می‌شود. تابلو کنترل دستورات لازم را با تغییر وضعیت میکروسوئیچ‌ها ارسال می‌کند تا در سیستم بتواند تنظیم فشار و حرکت سلندرها را کنترل کند.

تابلو برق به صورت محفظه‌ای است که تجهیزات برق در آن نگهداری می‌شوند. از تجهیزات موجود در تابلو برق می‌توان به فیوز، کلید مینیاتوری، بیمتال، کلید حرارتی، سوئیچ الکتریکی و داکت کابل اشاره کرد. تابلو برق فشار متوسط و تابلو برق فشار متوسط از انواع تابلو برق از لحاظ ولتاژ هستند. 

تابلوهای خازنی، تابلوهای چنج‌آور، تابلو برق صنعتی، تابلو کنترل و تابلو توزیع از برخی انواع تابلو برق با یونیت هیدرولیک هستند. تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی بالابر سیم بکسلی و هیدرولیکی، تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی سونا، جکوزی و استخر، تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی پمپ‌های آب، تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی جرثقیل، تابلوهای کنتاکتوری راه‌اندازی ستاره مثلث و تابلو کنتاکتوری راه‌اندازی تک ضرب انواع تابلو کنتاکتوری با یونیت هیدرولیک هستند. 

 

مجموعه ما هیدرولیک نادری انواع محصولات هیدرولیک و پنوماتیک را در اختیار مشتریان می‌گذارد. علاوه بر این به ارائه خدماتی مانند تعمیر محصولات هیدرولیک مشغول است. اگر به دنبال بهترین محصولات هیدرولیک با قیمت مناسب هستید، کافی است با مجموعه ما ارتباط بگیرید. 

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =