دسته‌بندی نشده

دلایل آلودگی سیستم هیدرولیک صنعتی 

آلودگی سیستم هیدرولیک صنعتی

هیدرولیک یکی از تکنولوژی‌های کلیدی در صنعت است که با استفاده از سیال‌های فشرده مانند روغن، نیرو و انرژی مکانیکی  را انتقال می‌دهد. در ماشین‌آلات صنعتی، جرثقیل‌ها، پرس‌ها، خطوط تولید و خودروها از سیستم هیدرولیک استفاده می‌شود. آلودگی می‌تواند عملکرد سیستم‌های هیدرولیک را تهدید کند که این می‌تواند قاتل ماشین‌آلاتی باشد که اگر یک دقیقه خاموش شوند، ممکن است خسارت جبران‌ناپذیری را به بار بیاورند. 

آلودگی به پمپ‌ هیدرولیک ، جک‌ها، هیدروموتورها و شیرآلات آسیب می‌رساند و باعث کاهش طول عمر آن‌ها خواهد شد. سیستم هیدرولیک از اجزای مختلفی مانند فیلترهای هیدرولیک، مخزن‌ها، سیلندرها، ولوها و پمپ‌ها تشکیل شده است. با استفاده از روغن‌های تصفیه شده می‌توانید، مانع از خراب شدن سیستم هیدرولیک شوید. برای این که مشکلی در این سیستم ایجاد نشود، عیب‌یابی آن باید توسط افراد متخصص انجام شود.‌ در این مقاله ما از مجموعه هیدرولیک نادری به بررسی دلایل آلودگی سیستم هیدرولیک صنعتی پرداخته‌ایم‌.

آلودگی روی عملکرد سیستم‌های هیدرولیک تاثیر جدی می‌گذارد. آلودگی باعث افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، خرابی قطعات و افت کارایی می‌شود. از عوامل آلودگی می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

کاهش کارایی یکی از تاثیرات اصلی آلودگی در سیستم‌های هیدرولیک است. ایجاد اصطکاک در مکانیسم‌ قطعات این نوع سیستم‌ها به دلیل ذرات معلق در روغن است که این باعث کاهش انرژی‌های منتقله، افت عملکرد دستگاه یا ماشین، کاهش کارایی کل سیستم و افت نیروها می‌شود. خرابی باعث تعمیرات و تعویض می‌شود که می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری شود.‌ به همین دلیل تمیزی سیستم‌های هیدرولیک و جلوگیری از آلودگی‌ آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. استفاده از فیلترهای موثر و نگهداری منظم باعث بهبود عملکرد سیستم‌های هیدرولیک و عمر آن‌ها می‌شود. برای تعمیر و تعویض قطعات سیستم‌های هیدرولیک کافی است با مجموعه هیدرولیک نادری ارتباط بگیرید.‌

عوامل آلودگی سیستم هیدرولیک صنعتی

از عواملی که باعث آلودگی سیستم هیدرولیک می‌شود به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

حرارت بیش از اندازه

حرارت بیش از اندازه باعث آسیب رسیدن قطعات سیستم هیدرولیک می‌شود؛ چون به عنوان یک آلاینده عمل می‌کند. حرارت بالا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که می‌توان به استفاده از روغن هیدرولیک با گرید نادرست، گرید مصرفی روغن بیش از گرید تعیین شده باشد، اشکال فنی در برقراری روانکاری مرز سیستم و طراحی نادرست سیستم اشاره کرد.

خطرات ذرات جامد

ذرات از منابع مختلفی ممکن است وارد سیستم هیدرولیک شوند که می‌توان به گردوغبار موجود در هوای ورودی به سیستم، ذرات حاصل از سایش داخلی قطعات، ذرات عبوری از آب‌بندها و ذراتی که در هنگام نصب قطعات ممکن است وارد سیستم شوند‌. این ذرات باعث گرفتگی سیستم، فرسودگی سطوح فلزی و صدمات مکانیکی می‌شوند‌.

تاثیر آب در آلودگی سیستم هیدرولیک صنعتی

همیشه مقداری آب در سیال هیدرولیک وجود دارد که با آزمایش کارل فیشر می‌توان آن را اندازه گرفت. رنگ روغن هیدرولیک با حداکثر ۱۰۰ ppm آب ثابت می‌ماند؛ ولی اگر این مقدار بیشتر شود روغن ابری و کدر خواهد شد. 

حباب‌های هوا

گاهی اوقات با ورود هوا به سیستم هیدرولیک در روغن هیدرولیک کف تولید می‌شود که این باعث می‌شود به شدت حجم درون سیلندر کاهش و درجه حرارت افزایش پیدا کند. هوا به دلایل مختلفی مانند باز و بسته کردن سریع شیر دستی هیدرولیک ممکن است وارد سیستم هیدرولیک شود.

دلایل آلودگی سیستم هیدرولیک صنعتی

دیگر عواملی که باعث آلودگی سیستم هیدرولیک صنعتی می‌شوند

از دیگر عواملی که باعث آلودگی سیستم هیدرولیک می‌شود به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

نشتی قاتل سیستم هیدرولیک

تمام آلاینده‌ها و آلودگی‌ها از طریق محل نشت روغن می‌توانند وارد سیستم هیدرولیک شوند و منجر به استهلاک تجهیزات شوند. نشتی روغن موجب افت فشار و کاهش دقت کنترلی سیستم می‌شود. برای کاهش بروز نشتی باید آب‌بندها به درستی انتخاب شوند، دمای سیال و بالانس مکانیکی باید به درستی تنظیم شود.

نشتی قاتل سیستم هیدرولیک

استفاده از روغن‌های باکیفیت پایین و نامناسب می‌توانند باعث آلودگی سیستم هیدرولیک شوند. هر روغن نو و تازه‌ای همیشه تمیز نیست؛ چون ممکن است در شرایط غیراستانداردی تولید شده باشد یا این که محل نگهداری آن آلوده باشد.‌ این آلودگی باعث آسیب دیدن شیر هیدرولیک می‌شود به ویژه اگر آلودگی به صورت ذرات زبر و سخت باشد که می‌تواند، خسارات سنگینی را به جای بگذارد.

آلودگی چه تاثیراتی روی سیستم هیدرولیک دارد؟

آلودگی می‌تواند روی عملکرد سیستم هیدرولیک تاثیرات جدی بگذارد. 

افت کارایی

ذرات آلوده باعث افت کارایی و ایجاد اصطکاک می‌شود.

خرابی اجزا

ذرات معلق به سرعت باعث ساییده شدن و خرابی‌های جدی می‌شوند.

افزایش هزینه‌ها

آلودگی باعث تعمیرات مکرر و تعویض قطعات می‌شود که این می‌تواند افزایش هزینه‌ها را به دنبال داشته باشد.

پیشگیری از آلودگی سیستم هیدرولیک

برای پیشگیری از آلودگی سیستم هیدرولیک باید اقدامات زیر را انجام دهید:

استفاده از فیلترهای موثر

نصب فیلترهای موثر و باکیفیت باعث کاهش ذرات معلق می‌شود.

انتخاب روغن مناسب

استفاده از روغن‌های مطابق با نیاز سیستم و روغن‌های باکیفیت از ورود آلودگی به سیستم جلوگیری خواهد کرد.

نگهداری منظم

تنظیمات منظم، بازرسی اجزا و تعویض منظم روغن به صورت دوره‌ای مانع از آلودگی سیستم هیدرولیک می‌شود.

برای تعویض قطعات سیستم هیدرولیک و دریافت خدمات تعویض و تعمیر اجزای سیستم هیدرولیک می‌توانید با هیدرولیک نادری ارتباط بگیرید.

تاثیر استفاده از تکنولوژی نوین بر کاهش آلودگی سیستم هیدرولیک

استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند و نوین می‌تواند آلودگی روغن هیدرولیک را به طور قابل توجهی کاهش دهد. سنسورهای هوشمند به صورت زنده و به طور پیوسته می‌توانند وضعیت سیستم و روغن را نظارت کنند که این می‌تواند از خرابی‌ها و آلودگی‌های سیستم هیدرولیک جلوگیری کند.

با کنترل خودکار و هوش مصنوعی می‌توان عملکرد سیستم هیدرولیک را بهینه‌سازی کرد. با تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده و پیش‌بینی نیازها می‌توان به موقع روغن را تعویض کرد تا از آلودگی آن جلوگیری شود. تکنولوژی نوین باعث ارتقاء کیفیت روغن‌ها خواهد شد‌. سیستم‌های تصفیه پیشرفته و فیلترها می‌توانند از روغن، آلاینده‌ها و ذرات معلق را جدا کنند و مانع آلودگی شوند. 

با ادغام تکنولوژی‌های هوشمند با سیستم هیدرولیک می‌توان آلودگی روغن هیدرولیک را به طور قابل توجهی کاهش داد که این موجب کاهش هزینه‌های نگهداری و افزایش عمر مفید قطعات می‌شود. حفظ تمیزی سیستم هیدرولیک نه تنها باعث بهبود عملکرد سیستم می‌شود؛ بلکه از خراب شدن قطعات جلوگیری و هزینه‌های نگهداری را کاهش می‌دهد.

راهنمای انتخاب روغن‌های هیدرولیک

انتخاب روغن مناسب و باکیفیت برای حفظ تمیزی و جلوگیری از آلودگی سیستم هیدرولیک یکی از اقدامات اساسی است. روغن‌های هیدرولیک باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند تا در سیستم‌های هیدرولیک به طور اثربخشی عمل کنند. ویسکوزیته، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در انتخاب روغن هیدرولیک است. ویسکوزیته به کشش روغن و میزان غلظت آن اشاره دارد. روغن با ویسکوزیته مناسب باید برای سیستم‌های هیدرولیک انتخاب شود. ویسکوزیته مناسب به تضمین عملکرد بهینه، کاهش اصطکاک و کاهش خرابی‌های ناشی از آن کمک می‌کند. 

در انتخاب روغن باید به نقطه جوش و نقطه انجماد روغن توجه شود. روغن‌های با نقطه جوش مناسب در دماهای بالا و نقطه انجماد مناسب در دماهای پایین باعث بهبود عملکرد سیستم در شرایط مختلف می‌شود.  روغنی را انتخاب کنید که با مواد اجزای سیستم که در تماس است، سازگار باشد. بررسی راهنمایی‌های تولید‌کننده تجهیزات و روغن و بررسی دقیق توصیه‌نامه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

در ماشین‌آلات صنعتی، پرس‌ها، جرثقیل‌ها و خودرو از سیستم هیدرولیک تشکیل شده‌اند که این سیستم نیرو و انرژی مکانیکی را با استفاده از سیال فشرده مانند روغن انتقال می‌دهد. دلایل مختلفی باعث آلودگی سیستم هیدرولیک می‌شود که می‌توان به حرارت بیش از حد، خطرات ذرات جامد، تاثیر آب در آلودگی سیستم هیدرولیک، حباب‌های هوا، نشتی  و روغن بی‌کیفیت و نامناسب اشاره کرد. 

آلوده شدن سیستم هیدرولیک باعث افت عملکرد و کارایی، خرابی اجزا و افزایش هزینه‌ها خواهد شد. برای جلوگیری از آلودگی سیستم هیدرولیک باید از روغن مناسب و باکیفیت و فیلترهای موثر و باکیفیت استفاده کرد. برای انتخاب مناسب روغن هیدرولیک باید به ویسکوزینه آن توجه کنید. علاوه بر این به نقطه جوش و نقطه انجماد روغن هم باید توجه شود. روغنی را باید انتخاب کنید و بخرید که با مواد قطعات اجزای سیستم که با آن‌ها تماس دارد، سازگار باشد. در هنگام خرید و استفاده از روغن باید به راهنمای‌ها و توصیه‌های تولید‌کننده توجه کنید. برای دریافت خدمات در رابطه با تعمیر و تعویض سیستم هیدرولیک می‌توانید با مجموعه هیدرولیک نادری ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =