مقالات

بازسازی و راه اندازی دستگاه پلاستیک

بازسازی و راه اندازی دستگاه تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک با استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک یکی از تکنولوژی های مورد استفاده در تولید قطعات پلاستیکی است. در این دستگاه گرانول های پلیمر پس از ترکیب با دیگر مواد ذوب شده و با فشار به داخل قالب پلاستیکی تزریق می گردد تا پس از سرد شدن شکل قالب را به خود گرفته و قطعه پلاستیکی مورد نظر تولید گردد. به منظور تزریق پلیمر مذاب به قالب می توان از سیستم هیدرولیک بهره گرفت. این سیستم نیز مانند هر سیستم هیدرولیکی دیگری ممکن است دچار اختلال شده و می بایست بازسازی دستگاه پلاستیک انجام پذیرد. جهت کسب اطلاعات در خصوص دستگاه تزریق و راه اندازی دستگاه پلاستیک تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برای تولید انبوه قطعات پلاستیکی یکسان از تکنولوژی استفاده می شود که به آن تزریق پلاستیک می گویند. فرایند تولید قطعات پلاستیکی توسط فناوری تزریق پلاستیک به این صورت است که در ابتدا گرانول های پلیمر ذوب می شوند. گرانول های پلیمر دانه های هم اندازه و کوچکی هستند که از حالت پودری به صورت دانه دانه تغییر پیدا کرده اند. پلیمرهای ذوب شده تحت فشار درون قالب هایی تزریق می گردد. این قالب ها همان قالب های قطعه پلاستیکی مورد نظر هستند. پلیمر ذوب شده درون قالب به آرامی خنک شده و تبدیل به جامد می گردد و در نتیجه قطعه پلاستیکی مورد نظر به دست می آید.

تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از فرایند تزریق پلاستیک از پلیمرهایی استفاده می گردد که قابلیت ذوب پذیری بالایی داشته باشند. پلیمرهای ترموپلاستیک از جمله این پلیمرها هستند. این مواد علاوه بر مقاومت حرارتی بسیار پایین قابلیت رنگ پذیری بالایی دارند. 

فرایند تزریق پلاستیک از قطعات مختلفی استفاده می کند اما قیف تغذیه، مته مارپیچ، واحد حرارتی و گیره از مهمترین اجزا در این فرایند به شمار می روند. قالب قطعه پلاستیکی در گیره دستگاه تزریق قفل می شود و پلیمر مذاب به صورت مایع از دهانه اسپرو به داخل قالب ریخته شده و پس از گذشت مدت زمان مشخص و سرد شدن، قطعه پلاستیکی مورد نظر به دست خواهد آمد.

ماشین تزریق پلاستیک ماشینی است که تنها قالب پلاستیکی مورد نظر در آن قابل تغییر و تعویض بوده و دیگر اجزا ماشین ثابت و غیر قابل تغییر هستند. مواد پلیمری خمیری شده و با فشار وارد قالب می گردند تا پس از سرد شدن به عنوان قطعه خروجی مورد استفاده قرار گیرند. 

عوامل تاثیرگذار بر نیروی گیره در دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه های تزریق پلاستیک بر حسب نیروی اعمالی بر صفحات گیره آن ها انواع مختلفی دارند. نیروی گیره بر حسب مساحت قطعه خروجی تعیین خواهد شد. به منظور تعیین نیروی وارده گیره بر قالب مورد نظر کافی است ضریبی بین 2 تا 8 تن را در هر اینچ مربع از قطعه ای که قرار است تولید شود ضرب کنیم تا نیروی گیره به دست آید. هر اندازه قطعه پلاستیکی مورد نظر خشک تر باشد، فشار تزریق پلیمر ذوب شده به قالب بیشتر خواهد بود و به نیروی گیره بالاتری نیاز خواهد بود. همچنین اندازه قطعه پلاستیکی خروجی بر نیروی گیره موثر خواهد بود. هر اندازه اندازه و سطح قطعه پلاستیکی مورد نظر بیشتر باشد، طبیعتاً نیروی دستگاه گیره بالاتر خواهد بود. 

راه اندازی دستگاه پلاستیک

فرایند تهیه قطعات پلاستیکی پس از راه اندازی دستگاه پلاستیک

برای تهیه قطعه پلاستیکی مورد نظر در ابتدا گرانول های پلیمری به همراه پیگمنت های رنگی و دیگر مواد با نسبت مشخصی به  درون قیف دستگاه تزریق ریخته می شوند و در این محل با یکدیگر ترکیب می گردند. پس از ترکیب مناسب این مواد با یکدیگر، مواد وارد بشکه تغذیه شده و حرارت داده می شوند. برای هدایت پلیمرهای ذوب شده از پیچ چرخانی استفاده می کنند تا پلیمرهای ذوب شده به سمت قالب هدایت شوند. درون دستگاه تزریق پلاستیک، تلمبه ای قرار دارد که با استفاده از جک هیدرولیکی به سمت جلو حرکت کرده و درون قالبی تزریق می شوند. این مواد مدت زمان مشخصی درون قالب باقی می مانند تا به صورت جامد در آیند. پس از سرد شدن پلیمر ذوب شده درون قالب و تولید قطعه پلاستیکی مورد نظر با استفاده از پین های افشانک، قطعه پلاستیکی به بیرون از قالب پرتاب می گردد. فرایند تزریق پلاستیک سریع بوده و بر حسب اندازه و کیفیت قطعه پلاستیکی خروجی از 30 تا 90 ثانیه متغیر خواهد بود. محصولاتی که از فرایند تزریق پلاستیک تولید میشوند آماده استفاده بوده و به فرایندهای دیگری مانند پولیش، پرداخت و … نیازی ندارند. در دستگاه تزریق پلاستیک به منظور هدایت پلیمر ذوب شده به قالب از جک هیدرولیکی استفاده می گردد.

 

یکی از بهترین شرکت ها در زمینه تامین و تعمیر انواع سیستم های هیدرولیکی شامل هیدروموتور و پمپ هیدرولیک شرکت هیدرولیک نادری است. 

واحدهای مختلف بازسازی دستگاه پلاستیک

واحد تزریق و قالب گیری را می توان از مهمترین واحدهای دستگاه تزریق پلاستیک در نظر گرفت. 

واحد تزریق

گرانول های پلیمر داخل قیف یا Hopper ریخته شده و از آنجا به سیلندر یا Barrel راه می یابند. جهت حرکت این گرانول ها از حرکت دورانی استفاده می شود که به آن Screw می گویند. درون پوسته سیلندر گرمکن های برقی قرار دارد که سیلندر را گرم کرده و آن را به صورت سیال در می آورند. مارپیچ درون سیلندر حرکت افقی و رو به جلو داشته و بر اثر فشار موارد وارد قالب یا Mold می شوند. گرانول هایی که وارد قیف می شوند به صورت خشک درآمده و وارد سیلندر می شوند. مواد قبل از ورود به قالب در سیلندر فراوری می شوند. بر حسب دمای ذوب و خمیری شدن گرانول، این مواد توسط المنت های تعبیه شده در سیلندر خمیری و ذوب می شوند. درون سیلندر قطعه ای به نام موردون موجود است که هیدروموتوری هیدرولیکی آن را می چرخاند و مواد در این مرحله آماده تزریق به قالب می شوند. هیدروموتور هیدرولیک مورد استفاده در این قسمت ممکن است دچار خرابی و اختلال شود و برای تعمیر آن می توان از شرکت های مختلفی استفاده کرد. یکی از بهترین شرکت ها در زمینه تعمیر انواع قطعات هیدرولیکی از جمله هیدروموتور هیدرولیک شرکت هیدرولیک نادری است.

واحد قالب گیری

قالب دستگاه تزریق پلاستیک از دو جز ثابت و متحرک تشکیل شده است. جهت تزریق مواد مذاب به داخل قالب از سیستم های مکانیکی، هیدرولیکی یا الکتریکی استفاده می کنند. مذاب می بایست با فشار مناسبی وارد قالب گردد در غیر اینصورت در دو صفحه قالب شکاف ایجاد شده و یا پلاستیک مذاب به بیرون از قالب ریخته و تولید پلیسه می کنند.

هیدرولیک نادری سابقه ای 30 ساله داشته و در زمینه تامین، فروش و تعمیر انواع قطعات هیدرولیکی پیشرو است. متقاضیان خرید انواع محصولات هیدرولیک می توانند با شماره های 77795419، 77960077 و 77112453 تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =