مقالات

انواع سیستم های خنک کننده

انواع سیستم های خنک کننده

قطعات ماشین و سیستم های کامپیوتری، دمای بالایی را تولید می نمایند البته که قطعات کامپیوتری تنها سیستم هایی نیستند که می توانند دما تولید نمایند. انواع موتور، وسایل الکترونیکی و … هم دمای زیادی را تولید می کنند حال این سوال به وجود می آید که چگونه باید این افزایش دما را کنترل کنیم؟

پاسخ به این سوال خیلی راحت است! با استفاده از سیستم های خنک کننده. سیستم های خنک کننده، محصولاتی به شدت خاص و مفید هستند که در دسته بندی ها و کیفیت بندی های مختلفی به فروش می رسند.

این سیستم ها می توانند قدرت بالایی داشته باشند و بسته به نحوه طراحی شان، می توانند عملکرد های مختلفی را به شما نمایش دهند. در هر صورت، اگر شما هم به دنیای انواع سیستم های خنک کننده علاقه مند هستید، ادامه مقاله امروز ما را از دست ندهید. امروز ما قصد داریم تا انواع سیستم های خنک کننده را با هم مقایسه کنیم. پس با ما تا انتها همراه باشید.

چرا سیستم خنک کننده برای یک موتور ضروری است؟

یکی از مهم ترین سوال هایی که همیشه از ما پرسیده می شود، مربوط به دلیل اهمیت سیستم های خنک کننده می باشد. بالاخره هر سیستمی، می تواند به یک میزان خاص دما تولید نماید. همین میزان، باعث می شود تا کارکرد سیستم تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی کاهش پیدا کند.

مسلما گرم شدن سیستم و موتور مورد نظر شما، باعث می شود تا کل قطعات آسیب های جبران ناپذیری ببینند. در یک موقعیت به این صورت، افراد باید به دنبال یک راه حل خوب، قوی و مطمئن باشند تا بتوانند فعالیت های مورد نظر خود را در بهترین حالت ممکن انجام دهند.

استفاده از سیستم های خنک کننده می تواند در نگهداری از سیستم های هیدرولیک و سایر سیستم ها به شما کمک کند. برای آشنایی با روش های مراقبت و نگهداری و همچنین اهمیت نگهداری، مطالعه مقاله ” مراقبت و نگهداری سیستم هیدرولیک ” به شما توصیه می شود 


استفاده از سیستم های خنک کننده، شاید بهترین راه موجود در جلوی پای افراد مختلف به حساب بیاید. سیستم های خنک کننده به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که با استفاده از مدل ها و ساختار های مختلف این محصول شما با خیال راحت می توانید فعالیت های مختلفی را انجام دهید.

مهم ترین کاربرد این محصول برای پایین آوردن دمای موتور مورد نظر شما می باشد. شما می توانید این سیستم ها را تقریبا در همه سیستم های مهندسی مشاهده کنید. چه موتور های ماشین و وسایل نقلیه سنگین و چه انواع ماینر و سیستم های کامپیوتری!

 همچنین بخوانید : چگونه از داغ شدن سیستم هیدولیک جلوگیری کنیم ؟

انواع سیستم های خنک کننده

سیستم های خنک کننده می توانند در دسته بندی ها و رده بندی های مختلفی به فروش برسند. هر کدام از این مدل ها و ساختار ها، یک سری ویژگی های خاص داشته و البته که به یک نحو خاص هم برای شما کاربرد خواهد داشت.

سیستم خنک کننده روغن

یک نوع سیستم خنک کننده در بازار موجود است که محبوبیت کمتری داشته و کمتر از دیگر مدل ها شناخته شده است. این مدل از سیستم های خنک کننده، سیستم خنک کننده روغنی نام دارد.

روش عملکرد و فعالیت آن هم خیلی جالب است. مسلما این سیستم به یک تکنولوژی و پیش نیاز های قوی نیاز دارد ولی، هنگامی که شما از آن بر روی سیستم خود استفاده کنید، دیگر مطمئن می شوید که بازدهی بالایی برای شما خواهد داشت.

سیستم های خنک کننده روغنی، می توانند قدرت بالایی داشته باشند ولی این قدرت بالا بی هزینه نیست. شما باید محاسبات را به صورت دقیقا انجام دهید. برای استفاده از این سیستم، شما باید کل قطعات را درون یک آکواریوم یا تانکر پر از روغن مخصوص قرار دهید.

این روغن باعث می شود تا دمای کلی سیستم شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. البته که درون ماشین های مختلف، این سیستم می تواند حاوی یک سری لوله های مخصوص حمل روغن باشد.

خرید خنک کننده روغن

 خرید خنک کننده روغن هیدرولیک

سیستم خنک کننده هوا

دومین سیستمی که حداقل همه ما یک بار از آن استفاده کرده ایم، سیستم خنک کننده بادی می باشد. این نوع از انواع سیستم خنک کننده، با استفاده از پروانه ها و یک سری پره های خاص کار می کند.

این دسته از سیستم های خنک کننده، از یک موتور قوی و یک پروانه تشکیل شده است. موتور شروع به چرخش کرده و پروانه را به حرکت در می آورد. در نهایت سیستم شروع به خنک شدن می کند چرا که پروانه هوای خنک را به موتور یا سیستم اصلی شما وارد می کند. این مدل از سیستم خنک کننده، شاید قدیمی ترین و رایج ترین سیستم موجود در سراسر جهان به حساب بیاید.

 

خنک کننده بادی ( هوا )

 

سیستم خنک کننده مایع

سومین سیستم هم خنک کننده آبی می باشد که این سیستم هم که بیشتر بر روی کامپیوتر ها، قطعات کامپیوتری و ماینر ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از انواع سیستم خنک کننده، با استفاده از مایع های خنک کننده و رادیاتور فعالیت می کند. در نتیجه، استفاده از آن درون سیستم های مختلف به شدت پر هزینه و البته پر بازده می باشد.

سیستم خنک کننده مایع باعث می شود تا دمای موتور و سیستم شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. این سیستم، می تواند طول عمر خوب و مناسبی داشته باشد. همچنین، مسئله مهمی که شما باید به آن توجه داشته باشید این است که سیستم خنک کننده آبی می تواند رده های قیمتی مختلفی داشته باشد.

سیستم خنک کننده مایع

 

مزایا و معایب انواع خنک کننده

سیستم های خنک کننده بادی، می توانند ارزان قیمت باشند و راندمان مناسبی هم داشته باشند. ولی، در موقعیت های خطرناک و سنگین خیلی زود خراب شده و شما باید آنها را تعویض کنید. اگر هم شما بخواهید از همان ابتدای کار محصولات قوی را تهیه کنید، باید مبلغ زیادی را برای تهیه آنها پرداخت کنید. البته که این سیستم به علت ارزان قیمت بودن و دارا بودن کیفیت یا طول عمر مناسب، محبوبیت بالایی در میان مردم کشور ما به دست آورده است.

سیستم خنک کننده روغنی، به شدت گران قیمت است. این محصول شاید بازدهی و راندمان بالایی داشته باشد ولی مبلغ نهایی که شما باید برای خرید و استفاده از این سیستم خنک کننده پرداخت کنید، کمی بالا تر از دیگر مدل های خنک کننده می باشد. در نتیجه، برای خرید این سیستم خنک کننده مراقب باشید تا مشکل خاصی برای شما ایجاد نشود.

سیستم های خنک کننده آبی، شاید بهترین گزینه ای باشند که در جلوی پای شما به عنوان کاربر قرار گرفته اند. ولی، این سیستم ها هم به گونه ای طراحی شده اند که به مهندسی زیادی نیاز دارند.

شما باید طول لوله ها، جنس لوله ها، نوع لوله و نوع مایع را محاسبه کنید. سپس سرعت حرکت، میزان خنک کنندگی و … را به صورت دستی محاسبه نمایید. در نتیجه، برای کار با این سیستم هم شما باید مبلغ زیادی را پرداخت کنید و هم باید به صورت دقیق انتخاب خود را ثبت کنید. البته که این مدل از سیستم خنک کننده، بسته به موقعیت مورد نظر شما برای استفاده زیبایی زیادی هم دارد.

نام خننک کنندهمزایا و معایب
خنک کننده بادیارزان قیمت

دارای راندمان مناسبی

نامناسب برای موقعیت های سنگین

کیفیت و طول عمر بالا

سیستم خنک کننده روغنی مناسب برای ماشین آلات هیدرولیک

نسبت به سایر خنک کننده ها گران قیمت می باشند

بازدهی و راندمان بالایی دارد

سیستم های خنک کننده آبیهزینه زیادی نیاز دارد

نیاز به محاسبات سنگین دارد

کاربرد زیبایی دارد

تفاوت انواع سیستم های خنک کننده

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که تفاوت انواع سیستم های خنک کننده در چیست؟ پاسخ به این سوال، نمی تواند یک پاسخ دقیق باشد. چرا که شما باید متغیر های زیادی را مد نظر خود قرار دهید. مسلما در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از انواع مختلف سیستم خنک کننده در بازار موجود است.

هر کدام از این مدل ها و ساختار ها نیز یک سری ویژگی های خاص داشته و به یک نحو خاص برای شما کاربرد خواهند داشت. ولی اگر بخواهیم تفاوت آنها را به صورت عمومی بررسی کنیم، باید بگوییم که قیمت، نوع عملکرد و میزان بازدهی مهم ترین تفاوت انواع سیستم های خنک کننده به حساب می آید.

مسلما قیمت نهایی که شما باید برای تهیه انواع سیستم های خنک کننده روغنی پرداخت کنید، باید دیگر مدل های خنک کننده یکسان نمی باشد.

تهیه سیستم خنک کننده

البته که شما نباید سر خود یک مدل از انواع سیستم های خنک کننده را تهیه کنید. شما باید با افراد متخصص و فعال در این زمینه مشورت داشته باشید و مطمئن شوید که در حال خرید یا استفاده از بهترین مدل های موجود در بازار های داخلی ایرانی می باشد. سپس شما با خیال راحت می توانید نسبت به انجام سایر فعالیت های اصلی خود اقدام نمایید.

البته، شما می توانید برای موقعیت های کوچک، خودتان تصمیم بگیرید که چه مدل ها و ساختار هایی را تهیه نمایید. ولی برای پروژه های بزرگ، حتما باید با یک فرد متخصص یا یک مجموعه تولید کننده همچون هیدرولیک نادری مشورت کنید. هیدرولیک نادری مرکز تولید و فروش انواع خنک کننده روغن با بهترین قیمت می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =