مقالات

انواع شیر برقی هیدرولیک

انواع شیر برقی هیدرولیک

یکی از قطعات مهم و پرکاربرد استفاده شده در سیستم هیدرولیکی، شیر هیدرولیکی می باشد. از شیر هیدرولیکی جهت کنترل سیستم ها استفاده می شود. قدرت بالای موتور پمپ باعث می شود که به سیالات نیروی زیادی وارد شود که به وسیله شیر های هیدرولیکی کنترل می شوند.

شیر های هیدرولیکی در 2 نوع دستی و برقی تولید می شوند. ساختار شیر برقی هیدرولیکی نسبت به شیر دستی هیدرولیکی پیچیده تر و کاربرد های آن نیز گسترده تر می باشد. در این مقاله به بررسی انواع شیر برقی هیدرولیک می پردازیم با ما همراه باشید

شیر برقی هیدرولیک چیست؟

یکی از قطعات صنعتی مهم شیر برقی هیدرولیکی می باشد. این شیر ها با استفاده از نیروی الکتریسیته فعالیت می کنند. این قطعه باید میزان جریان مایع یا سیال را در یک سیستم هیدرولیکی کنترل کند و در زمان های مختلف وصل و قطع و یا تنظیم شوند. نام دیگر شیر برقی هیدرولیکی، دستگاه سلونوئید ولو می باشد. این شیر ها با استفاده از نیروی الکتریکی، جریان های موجود در سیستم را کنترل می کنند.

شیر برقی هیدرولیک، یک هسته فرومغناطیسی دارد که توانایی جابجایی دارد. با وارد شدن جریان برق، یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود و آن را به حرکت در می آورد. یکی از مهم ترین قسمت ها سلونوئید می باشد که کنترل ورودی های شیر را انجام می دهد. به عبارت دیگر هنگام ورود جریان برق به سیم پیچ، خاصیت آهنربایی پیدا می کنند و موجب جذب جریان برق می شوند.

 خرید شیر برقی هیدرولیک 

انواع شیر برقی هیدرولیکی

شیر های برقی با توجه به مهندسی و طرز کار آنها، انواع مختلفی دارند. با توجه به مشخصات هر کدام از آنها، کاربرد های مختلفی دارند. این تنوع آن ها بر محدوده قیمت آن ها نیز تاثیر گذاشته است. بعضی از انواع آن ها عبارت اند از:

 • شیرهای کنترل فشار هیدرولیک
 •  شیرهای کنترل جهت هیدرولیک
 •  شیرهای کنترل جریان هیدرولیک
همچنین بخوانید : نصب شیر برقی هیدرولیک چگونه است ؟

شیرهای کنترل فشار هیدرولیک

یکی از انواع شیر برقی هیدرولیک شیرهای کنترل فشار هیدرولیک می باشند. در هر مدار و سیستم هیدرولیکی، شیرهای کنترل فشار هیدرولیکی وجود دارند. وظیفه اصلی این شیر ها این می باشد که از پمپ ها و مدار ها در برابر افزایش فشار هایی که ممکن است رخ دهند، محافظت کند.

پرمصرف ترین و عمده ترین آنها عبارت اند از: کانتر بالانس ها، آنلودر ها، ردیوسینگ ها و رلیف ولو ها و… . این شیر ها به صورت زیر شیری، بلوکی و سر راهی تولید می شوند. این شیر ها انواع مختلفی از جمله سوئیچ فشاری، شیر ترتیبی، شیر متعادل کننده، شیر بی بار کننده، شیر کاهنده فشار، شیر اطمینان ترکیبی و شیر اطمینان ساده دارند.

شیرهای کنترل فشار هیدرولیکی مزایای زیادی دارند که عبارت اند از:

 •  این شیر ها طراحی ساده و جمع و جوری و هزینه کم دارند.
 •  این شیر ها نیاز به منبع تغذیه خارجی ندارند.
 • قابلیت نگهداری این شیر ها آسان می باشد و اطمینان بالا دارند.
 • همچنین پاسخ دهی سریع دارند و قابل اعتماد هستند.
 • توانایی دریافت گشتاور خارجی زیادی هستند.

این شیر ها معایب جزئی و کمی دارند که عبارت اند از: نشتی آسان و تغییر دمای روغن با توجه به تغییر دمای محیط.

شیر کنترل فشار هیدرولیک

شیرهای کنترل جریان هیدرولیک

یکی دیگر از انواع شیر برقی هیدرولیک، شیرهای کنترل جریان هیدرولیک می باشند. این شیر ها جهت تنظیم سرعت گردشی و یا تنظیم سرعت حرکت پیستون بکار می روند. این شیر ها به دو نوع جبران کننده فشار و بدون جبران کننده فشار تقسیم می شوند.

شیرهای کنترل جریان هیدرولیک مزایای زیادی دارند که عبارت اند از:

 • امکان استفاده از باتری در مواقع قطعی برق
 • امکان تنظیم سرعت مناسب
 • امکان تنظیم گشتاور خروجی
 • امکان تولید گشتاور زیاد
 • عملکرد قابل اطمینان

و… . همچنین این شیر ها معایبی دارند که عبارت اند از: امکان نشتی، امکان جرم گرفتگی، تاثیر دمای محیط بر ویسکوزیته روغن و…

شیر کنترل جریان هیدرولیک

شیرهای کنترل جهت هیدرولیکی

یکی دیگر از انواع شیر برقی هیدرولیکی، شیرهای کنترل جهت هیدرولیکی می باشند. از این شیر ها جهت کنترل کردن و تعیین کردن و مسدود کردن مسیر حرکت روغن بکار برده می شوند.

این شیر ها از لحاظ مکانیزم به انواع قرقره ای( اسپولی ) و نشستی( پاپتی ) تقسیم می شوند. کیفیت آب بندی آن ها به فشار کاری، نوع سیال، لزجت و لقی وابسته است.

این شیر ها با پورت های متصل به شیر، نحوه تحریک و همچنین تعداد وضعیت کاری شناخته می شوند. روش های زیادی جهت تحریک مکانیزم داخلی شیر وجود دارند که عبارت اند از: برقی، خط فرمان هیدرولیکی، پدال پایی و اهرم دستی.

شیرهای کنترل جهت هیدرولیکی مزایایی دارند که عبارت اند از:

 • ساختار کوچک و طراحی زیبا
 • تولید گشتاور بالا
 • امکان استفاده از باتری در مواقع قطعی برق
 • تنظیم سرعت مناسب
 • تنظیم گشتاور
 • نگهداری آسان
 • عملکرد قابل اطمینان

و.. . همچنین شیرهای کنترل جهت هیدرولیکی معایبی جزئی دارند که عبارت اند از: امکان نشتی و امکان جرم گرفتگی و..

شیر کنترل جهت هیدرولیک 

کاربرد های شیر برقی هیدرولیکی

کاربرد های آنها بسیار گسترده می باشد. اگر به دنبال تامین قدرت های زیاد هستید و همچنین اگر می خواهید شرایط را کنترل کنید، از شیر برقی هیدرولیکی استفاده کنید. شیر برقی بخار و شیر برقی و شیر برقی آبیاری نمونه هایی از این محصولات هستند که اکثرا با آن ها آشنایی دارید.

از انواع شیر برقی هیدرولیک، جهت تامین شرایط اتوماسیون صنایع سنگین همچون ریخته گری، فولاد و… استفاده می شود. از شیر های برقی نیز در راهسازی و ماشین آلات سنگین استفاده می کنند. در تجهیزات بکار برده شده در صنایع معدنی و معادن از انواع شیر برقی هیدرولیک استفاده می شود.

همچنین بخوانید : تفاوت شیر پروپرشنال و سروو چیست ؟

نکات لازم هنگام خرید انواع شیر برقی هیدرولیک

بعضی نکات وجود دارند که هنگام خرید انواع شیر برقی هیدرولیکی باید به آنها توجه کنید. این نکات عبارت اند از:

 1. به ابعاد و سایز دهانه شیر برقی توجه کنید که باید لوله متناسب با سایز آن وصل کنید و آن را راه اندازی کنید.
 2. باید به حداکثر زمان روشن بودن آن توجه کنید و شیر مناسب با آن زمان را انتخاب کنید.
 3. توجه به میزان ولتاژ ورودی( نوع ولتاژ بر طرز کار شیر تاثیر دارد، پس باید به نوع جریان مستقیم و متناوب بودن ولتاژ توجه کرد. )
 4. توجه به میزان فشار( باید شیری را انتخاب کنید که توانایی تحمل این مقدار فشار را داشته باشد. )
 5. توجه به ماده ای که در شیر برقی جهت انتقال مورد استفاده قرار می گیرد.( بعضی از مایعات ممکن است قابل اشتعال و سوختن باشند و همچنین طرز کار بعضی از شیر های برقی با توجه به نوع مایع متفاوت می باشد. )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.