مقالات

تفاوت شیر پروپرشنال و سروو چیست ؟

تفاوت شیر پروپرشنال و سروو

تفاوت شیر پروپرشنال و سروو مربوط به نوع عملکرد و کارایی هر یک است. این شیرها در طراحی خاص اجرا می شوند اما موقعیت استفاده هر یک از این شیرها متفاوت است. در ابتدا نیاز است که تعریف درستی از هر یک از شیرها داشته باشیم.

شیر پروپرشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه مهمترین تفاوت شیر پروپرشنال و سروو مشخص شود در ابتدا باید اطلاعات درستی در مورد هر یک از شیرها داشته باشیم. شیر پروپرشنال که نام دیگر آن شیر تناسبی است برای تغییر جریان سیال خروجی نیازی به جریان الکتریکی ورودی خطی ندارد.

این شیرها مثل شیرهای هیدرولیک وظیفه دارند که سیال هیدرولیک را کنترل نمایند. این شیرها کنترل بسیار دقیقی از دبی یا فشار دارند.

از سوی دیگر هر شیر پروپرشنال مثل شیر برقی هیدرولیک دارای مدار الکترونیکی است شیر پروپرشنال نمونه پیشرفته تری از شیر برقی محسوب می شود مغزی شیر در وضعیت بین باز و بسته نگه داشته می شود.

از سوی دیگر کنترل دقیقی از دبی و فشار خروجی روی این شیر ها وجود دارد سیستم تکنولوژی که در این شیرها به کار رفته است بسیار پیشرفته است و این عامل باعث شده تا این محصولات به نسبت سایر محصولات قیمت بالاتری داشته باشد. در واقع سرعت و دقت بالا از مهمترین مزیت این شیرها محسوب می شود.

این شیر ها در سه دسته :

  • کنترل جهت
  • کنترل فشار
  • کنترل جریان

استفاده می شوند. کنترل جهت، فشار و دبی با دقت بالایی صورت می گیرد. در این شیرها کنترل جهت متناسب با تغییر ولتاژ ورودی شیر، کنترل جهت سیال و سرعت در یک راستا دنبال می شود.

دقت کنید که کنترل حرکت عملگرها بخش مهمی از اصول اجرایی این شیر محسوب می شود. شروع و پایان حرکت جک به آرامی رخ می دهد. در این شیرها، کنترل فشار و تنظیم فشار با دقت بالایی صورت می گیرد.

 

خرید شیر پروپرشنال هیدرولیک

شیر سروو چیست و چه کاربردی دارد؟

 این شیر یک محرک پنوماتیک یا هیدرولیکی محسوب می شود. به واسطه شیر سروو می توان از طریق  مایعاتی که در گردش هستند، نتیجه بهتری ایجاد کرد.

طراحی این شیرها ساده است و موقعیت ناهمواری دارد. شیرهای سروو قادر هستند که کنترل جهت جریان را به خوبی انجام دهند. از سوی دیگر این شیرها دارای دستگاه های سنجش خاصی هستن به طوری که می توانند موقعیت مناسب و سرعت یک محرک را تنظیم کنند.

از این شیرها در سیستم های هیدرولیک استفاده می شود. این شیرها دارای بازخورد اخلی هستند به طوری که عملکرد بهتر با قابلیت اطمینان بالا را فراهم می سازند. کار در این شیرها توسط ورودی آنالوگ یا دیجیتال صورت می گیرد. از این ورودی برای حرکت مورد نیاز در یک سیلندر هیدرولیکی استفاده می شود.

اجزای اصلی این شیرها نیز شامل :

  • گشتاور
  • نازل فلپر
  • قرقره ها

است. شیرهای سروو در بسیاری از صنایع استفاده می شوند. از این شیرآلات در وسایل نقلیه متحرک زمینی نیز استفاده می شود. در دستگاه های بازویی مفصل و در جرثقیل های حمل بار نیز این شیرها بیشترین کاربرد را دارند.

از سوی دیگر این شیرها با کنترل ماشین آلات کشاورزی و کارخانه های فولاد سنجیده شده اند. این مدل از شیرها برای ساخت و ساز نیز مناسب هستند. ویژگی های شیر سروو سبب شده تا این روزها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

مثلاً این شیرها ظرفیت روغن بالایی دارند. از نظر دقت برای کنترل موقعیت شرایط خوبی دارند. سیستم کنترل حلقه بسته برای این شیرها گزارش شده است. از سوی دیگر سیستم کنترل حلقه بسته با سنسورهای بازخورد و سنسور فرمان را پوشش می دهند. این شیرها تکرارپذیری بالایی دارند.

شیر سروو

خرید شیر سروو 

تفاوت شیر پروپرشنال و شیر سروو

تفاوت شیر پروپرشنال و سروو پس از توضیح هر یک از شیرها واضح تر خواهد بود. هر دو شیر بسیار نزدیک به هم طراحی شده اند. تفاوت عملکرد هر یک از آنها نیز برای مصرف کننده ها مشخص است.

از شیرهای پروپرشنال برای سیستم های کنترل الکتریکی عمومی استفاده می شود.

از شیرهای سروو برای کاربردهایی با فرکانس بالا استفاده می شود.

شیرهای پروپرشنال دارای یک سری مدارهای باز یا حلقه بسته هستند

 شیرهای سروو دارای مدارهای حلقه بسته هستند.

در بررسی اصلی ترین تفاوت شیر پروپرشنال و سرووو اینطور به نظر می رسد که دقت این دو شیرها با هم فرق می کند.

مثلاً دریافت پاسخ فرکانس بالا از شیر سروو سبب می شود تا فشار بیشتری ایجاد شود. به این ترتیب شیرهای هیدرولیک سروو دارای یک سیستم بازخورد مخصوص هستند و می توانند محرک را کنترل نمایند.

سیستم بازخورد از دستگاه های سنجش مخصوصی تشکیل شده است. در شیر سروو هیدرولیک کنترل کننده ای وجود دارد که می تواند به واسطه سیستم بازخورد محرک، جریان را کنترل نماید.

شیر سروو تکرار پذیری بالایی دارد. این شیر پاسخ فرکانس بالاتری را پوشش داده است. کنترل بهینه تغییرات جریانی در این شیرها بخش مهمی محسوب می شود.

از سوی دیگر این شیرها برای ایجاد تغییر مداوم جریان بسیار عالی هستند.

عملکرد شیر پروپرشنال روز به روز بهتر می شود و این شیر مدل پیشرفته شیر سروو است.

این شیر به واسطه کامپیوتر کنترل می شود. از سوی دیگر در شیر سروو منطقه قرمز یا خطرناک وجود دارد که در شیر پروپرشنال دیده نمی شود.

پاسخ فرکانسی شیر هیدرولیکی سروو بالا است. در شیرهای سروو نیاز است که روغن هیدرولیک به دقت فیلتر شود.

همه این موارد بخش مهمی از تفاوت شیر پروپرشنال و سروو محسوب می شود و باید بررسی شود.

همچنین بخوانید : مراقبت و نگهداری از سیستم های هیدرولیک چگونه است 

 نکاتی که در هنگام خرید شیر پروپرشنال و سروو باید بدانیم

 چه خوب است یک سری نکات مهم در راستای خرید این شیرها را بشناسید.

شیر پروپرشنال و سروو هر دو از نظر تکنولوژی بسیار قدرتمند هستند بنابراین واردات این محصولات کمی محدود است.

این رویکرد سبب شده تا قیمت این تجهیزات بالا باشد. بنابراین باید بدانید که از چه سایتی برای خرید انتخاب می کنید.

از سوی دیگر می بایست کمپانی های موفقی در خصوص این شیرها را به خوبی بشناسید.

در خرید شیر پروپرشنال و سروو می بایست بدانید که واژه سروو به معنی خود تنظیم است یعنی سیستم کنترلری که به شکل مکانیکی قادر است که خطای خود را کشف کند و اقدام به تصحیح آن نماید.

در خصوص شیرهای پروپرشنال نکته مهم مربوط به مدار کنترلر است. این شیرها وظیفه دارند که مدار کنترلر را مورد ارزیابی قرار دهند.

مونتاژ قطعات هر یک از شیرها اهمیت زیادی دارد. مونتاژ می بایست در تند بادها و رطوبت مشخص شود.

سپس نیاز است که پس از چند مرحله شستشو به واسطه امواج التراسونیک موقعیت تست و کالیبراسیون به درستی ارزیابی شود.

دقت کنید که این تجهیزات برای خطوط ماشین کاری و خطوط نورد فلزات و همینطور پرس های هیدرولیک استفاده می شوند.

این محصولات برای کنترل باله هواپیماهای جنگنده و لوله توپ تانک و کشتی استفاده می شوند.

قیمت این تجهیزات نسبتاً بالا است و این موضوع بخش مهمی از کار را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 15 =