مقالات

مونو پمپ چیست؟ آشنایی + کاربرد

مونو پمپ چیست

مونو پمپ از پمپ های پرکاربرد در صنایع مختلف است که از آن برای انتقال سیالات با غلظت بالا که دارای ذرات جامد هستند، استفاده می شود. مونو پمپ لوله ای، قیفی، فوم بتن، عمودی و اندازه گیر از انواع مونو پمپ بوده که هرکدام مزایا و معایب خود را داشته و برای جابجایی سیالات با غلظت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مونو پمپ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مونو پمپ یکی از انواع پمپ های جابجایی مثبت است که انواع مختلفی داشته و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از مونو پمپ برای جابجایی و انتقال سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده می شود. مونو پمپ با نام های دیگری چون پمپ غلیظ کش، ماردونی، تک اسکرو، پمپ حفره ای، اسکرو خارج از مرکز، پمپ مارپیچ و یا پمپ با حفره پیشرونده شناخته می شود.

عملکرد مونو پمپ چگونه است؟

مونو پمپ از استاتور مارپیچی از جنس پلاستیک تشکیل شده است و داخل آن ماردون فلزی قرار گرفته است. با چرخش الکتروموتور پمپ، ماردون به چرخش آمده و سیال با ویسکوزیته بالا در راستای محور پمپ به حرکت در می آید. 

انواع مونو پمپ کدام است؟

انواع مونو پمپ را می توان بر حسب کاربرد به انواع زیر تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

مونو پمپ لوله ای:

به منظور انتقال سیالات با ویسکوزیته بالا از این پمپ استفاده می شود، سیالاتی با ذرات جامد مانند عسل، رب و … با این مونو پمپ جابجا می شود. مونو پمپ لوله ای بر حسب سیالاتی که قرار است انتقال یابند از نوع هلیکس دار و یا ساده خواهند بود. انتقال سیالات در این مونو پمپ از طریق لوله ای است که با استفاده از فلنج به پمپ متصل است.

مونو پمپ قیفی:

مونو پمپ قیفی ظاهری شبیه به نوع لوله ای دارد اما در ورودی پمپ قیفی قرار می گیرد که سایز قیف با توجه به ظرفیت پمپ متفاوت خواهد بود. اغلب از این مونو پمپ برای انتقال سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده می شود. اغلب در صنایع غذایی برای جابجایی سیالاتی مانند گوجه فرنگی، سیب، مواد خمیری و … از این مونو پمپ استفاده می شود.

مونو پمپ فوم بتن:

اگرچه این پمپ از لحاظ شکل ظاهری شبیه به پمپ لوله ای است اما از این پمپ برای انتقال سیالاتی نظیر بتن استفاده می شود. این پمپ در مقایسه با پمپ در مقایسه با پمپ لوله ای استهلاک کمتری داشته و دریچه بازدید و تخلیه ای در پهلوی این پمپ قرار دارد.با این مونو پمپ فوم بتن را جابجا می کنند. فوم بتن بتنی سبک با حباب های هوا است و گاهی به آن بتن اسفنجی نیز می گویند. در مونو پمپ فوم بتن، چرخش روتور در محفظه استاتور، فوم بتن جابجا می شود.

مونو پمپ عمودی:

اگرچه این پمپ ها نیز برای انتقال سیالاتی با ویسکوزیته بالا استفاده می شود اما در مقایسه با پمپ لوله ای سیالات با ویسکوزیته پایین تر را با این پمپ جابجا می کنند. نصب و راه اندازی مونو پمپ عمودی بسیار ساده است و تعمیر و نگهداری این پمپ نیز ساده است. طول لوله در این پمپ 1200، 1500 یا 1800 میلیمتر بوده و هرکدام توان متفاوتی برای جابجایی سیالات دارند.

مونو پمپ اندازه گیر:

با مونو پمپ اندازه گیر می توان مقادیر دقیقی از سیالات با ویسکوزیته بالا را جابجا کرد. در این پمپ با تغییر فشار سیستم دبی یا فشار خروجی سیالات از پمپ را تعیین می کنند.

انواع مونو پمپ

پیشنهاد هیدکالا: قیمت و خرید بهترین برندهای پمپ هیدرولیک

اجزای تشکیل دهنده مونو پمپ چیست؟

مونو پمپ از اجزای اصلی زیر تشکیل شده است:

الکتروموتور:

توان و قدرت خروجی مونو پمپ به قدرت الکتروموتور بستگی دارد.

گیربکس:

از گیربکس برای تغییر دور الکتروموتور استفاده می گردد. دور گیربکس بر میزان انتقال سیالات تاثیر می گذارد. گیربکس های دور فرکانسی و دور متغیر از مهمترین انواع گیربکس در مونو پمپ است، حتی در مواردی از تسمه و پولی به عنوان گیربکس استفاده می گردد. با دور بالای گیربکس می توان سیالات رقیق و با دور پایین گیربکس می توان سیالات با غلظت بالاتر را جابجا کرد.

روتور:

حرکت روتور سبب انتقال سیالات می شود. مونو پمپ بخش گردنده مونو پمپ است که دنده هایی عمیق و مرکزی باریک دارد. جنس روتور از چدن، فولاد ضد زنگ و … ساخته می شود. اگر قطر روتور، طول گام و عمق گام بیشتر باشد، فشار خروجی مونو پمپ بیشتر خواهد بود. بدنه مونو پمپ: بدنه مونو پمپ از استیل یا چدن ساخته می شود.

مزایای مونو پمپ

منو پمپ برای جابجایی سیالات با ویسکوزیته بالا مورد استفاده قرار می گیرد اما از دیگر مزایای مونو پمپ عبارتند از:

هیدرولیک نادری بزرگترین مجموعه فروش و تعمیرات محصولات هیدرولیک، هیدروموتور و پنوماتیک.

مونو پمپ در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

مونو پمپ ها با قابلیت انتقال سیالات با درجه غلظت و ویسکوزیته بالا در صنایعی مانند کاشی و سرامیک، صنایع معدنی، دریایی، رنگ سازی، داروسازی، نساجی، لاستیک، پلاستیک، آب و فاضلاب، چوب و کاغذ، آرایشی و بهداشتی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

پارامترهای قابل توجه در خرید مونو پمپ چیست؟

برای خرید هر نوع مونو پمپی مس بایست پارامترهای ذیل مورد توجه قرار گیرند که عبارتند از:

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + شانزده =